Brand Loyalty (Marka Sadakati) Nedir?

Brand Loyalty ya da bilinen ismiyle Marka Sadakati. Bir markaya olan duygusal ve bilişsel yaklaşımlara verilen genel isim. Müşteri ya da kullanıcıların bir markaya kendilerini ait hissetmesi, markayla aralarında duygusal bir bağ geliştirmesi olarak tanımlanabilen Brand Loyalty, özellikle halkla ilişkiler açısından oldukça önemli bir olgudur. Brand Loyalty kavramına daha geniş bir perspektiften bakmak için önceki yazılarınızdan Bir Ürün ve Fikir Nasıl Popüler Olur: Contagious başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Brand Loyalty Nedir?

Müşteri veya kullanıcıların herhangi bir marka hakkında kendilerinde geliştirdikleri duygusal bir bağın ismidir. Söz konusu bu bağa göre müşteri ve kullanıcılar, bir markayı can-ı gönülden sevebilir ya da o marka hakkında olumlu düşünceler geliştirebilir. Ülkemizde ve dünyada pek çok Brand Loyalty örneklerini görmekteyiz. Özellikle II. Dünya Savaşı’nın ardından baş gösteren “tüketim çılgınlığı” çerçevesinde müşteriler en nihayetinde para verip ürününü aldıkları bir marka için duygusal yaklaşımlar içinde olabilir.

Brand Loyalty Nasıl Oluşur?

Brand Loyalty kavramı, esasen çok yönlü ve uzun bir PR çalışması gerektiren bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Markalar “Loyalty” evresine ulaşabilmek için milyon dolarlar harcayabilir. Bu markanın intibası ve geleceği için son derece önemli bir olgudur. Brand Loyalty kavramının oturması zamanla gerçekleşir. Markalar ya da kurumlar için Brand Loyalty kavramının oturması zaman alabilir.

Brand Loyalty kavramının ortaya çıkması, müşterilerin ya da kullanıcıların söz konusu markada kendisine dair bir şeyler bulması ile gerçekleşir. Örneğin müşteriler, kendilerini özel hissettirecek şeyleri bir markada bulduklarında o marka için Brand Loyalty kavramı oturmuş demektir.

Brand Loyalty Kavramına Markalar Bazında Örnekler

Coca-Cola: Her ne kadar Pepsi ile rekabet etmesi ile bilinse de Coca-Cola’nın Pepsi’den pek çok yönde ileride olduğu bir gerçek. Coca-Cola, marka konumlandırması ve marka sadakati kapsamında akla ilk gelen markalardan biri.

Apple: Bir teknoloji devi olsa da onun bu özelliğinden farklı olarak marka sadakatinin en üst düzeyde olduğu bir kurum: Apple. Gerek telefonları gerekse dizüstü ve masaüstü bilgisayarları ile teknolojide çığır açan Apple, bu büyümesini “fanboylarına” borçlu desek yeridir.

Google: İsmini söyleyince dahi bir güven oluşturduğu ortada. Binlerce arama motoru olsa da Google’ın logosunu görmediğimiz zaman rahat edemiyoruz. Marka sadakati bu olsa gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.