Scania VIS Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

Scania araçlarda özellikle karşımıza çıkan ve can sıkan VIS hatasından korkmanıza çok da gerek yok. Ara ara karşınıza çıkıp kaybolan bu hataya nelerin neden olabileceğini ve ortadan nasıl kaldırabileceğinizi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

VIS arızasını neden verir, nasıl çözebilirim?

Hatayı tamamen güvenlikle bağlaştırıcı bir durum olarak algılayabilirsiniz. Riskli bir durum olmasa da sürüş güvenliğiniz adına müdahale etmeniz gereken bir durum olabilir. Örneğin, ampullerinizden her hangi birisi yanmıyor olabilir. Özellikle gece oldukça karanlık bir yolda seyrediyorsanız bu durum sizlere istenmeyen sonuçlar çıkarabilecektir. Bunun dışında silecekleriniz de bu arıza için etken durumlardan bir tanesidir. Özellikle ön camınızda çatlak var ise ve silecek lastikleriniz cam tam olarak temas etmiyorsa temasın kesildiği durumlarda bu hatayı alabilirsiniz. Çatlağı atladıktan sonra hata mesajı gidecek ve yolunuza devam edebileceksiniz. Bu durumda ön camı değiştirmeniz gerekebilir. Ya da silecek lastikleriniz artık sertleşmiş ve cam üzerine yüzeysel bir baskı uygulayarak işlevini yerine getirmiyorsa da hata mesajı alabilirsiniz. Eğer camınızda bir çatlak, kırık yok aracınız üzerindeki bütün lambalar aktif olarak yanıyorsa karşınıza çıkabilecek tek ihtimal silecek lastikleridir. Bu lastiklerin değişimini yaparak VIS hata mesajından kurtulabilir, uzunca bir süre karşınıza çıkmasına engel olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Soğukta Araba Neden Çalışmaz? (Detaylı Rehber)

Özet olarak, vis arızası aracınızın görüş alanındaki etkenlerle alakalı bir durum olmakla beraber ihmale gelmeyecek derecede önemlidir. Scania araçlarla alakalı orjinal kılavuzlardan edindiğimiz bilgilerle yazdığımız yüzlerce arıza makalesinde de belirttiğimiz gibi direkt motorla alakalı olmayan arıza önemsizdir diye bakmak çok sakıncalı bir bakış açısı olacaktır. Bu yüzden bir an önce aracınızı bir servise çekmeniz daha iyi olacaktır. Örneğin, camınızdaki çatlak yolda daha da ilerleyerek camın komple örümcek ağı diye tabir edilen kırıklar oluşmasına sebebiyet verebilir.

İlginizi Çekebilir:  Passat Park Sensörü Ötmüyor Çözümü Nedir?

Scania Emisyon Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

Scania EBS Arızası Nedir? Nasıl çözülür?

BWE arızasını neden veriyor, ne anlama geliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara