Scania Emisyon Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

Scania araçlarda emisyon arızası oldukça can sıkıcı bir durum. Seyir halinde birden karşınıza çıkan hata mesajı insanın keyfini kaçırsa da yapabileceğiniz bazı şeyler mevcut.

Emisyon arızasını neden veriyor, ne yapmam gerekli?

Scania araçların özelinde emisyon arızasını ağırlıklı olarak iki şekilde vermektedir. Bunları şu şekilde genelleyebiliriz.

  • Enjeksiyon Beyni Arızası
  • Adblue’ye bağlı olarak katalizörün dolması

Seyir halinde ilerlerken bu ikisinin ayrımını yapabilmek çok mümkün değil. Fakat geçmiş kullanım tecrübelerinize binaen hareket edebilirsiniz. Yakıtınızı Adblue ile karıştırmayıp normal yakıtla devam ediyorsanız Adblue kalmadığından dışarı atılan yanmış gazlardaki azot oranı yükseldiği için katalizörünüzü tıkamış olabilir. Bunun için yüksek devirde aracınızı belirli bir süre kullanım zengin karışımla katalizörü temizlemeye çalışabilirsiniz. Tabi ki ilk fırsatta Adbluealmanız gerektiğini hatırlatmamıza gerek yok sanıyoruz. Aksi durumda arıza lambasının dışında aracınız bir süre sonra istop edip çalışmayacaktır. Eğer düzenli adblue tedariki sağlamışsanız geriye diğer bir ihtimal olan Enjeksiyon beyni kalıyor. Beyin başlı başına arızalı da olabilir, ateşleme yapamadığı için uyarı veriyor da olabilir. Eğer ateşleme sorunu ise kuvvetle muhtemelen aracın enjektörlerinde tıkanıklık söz konusudur. Bu durumda en yakıt benzin istasyonundan enjektör temizleyici temin etmeniz sizi en azından o anlık arızadan kurtarıp, belirli bir süre yolunuza güvenli bir şekilde devam edebilmenize olanak sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  P0087 Arıza Kodu Mercedes Ne Demek?

Emisyon arızası çözülmez ise tüm bunlara ek önemli birkaç probleme daha sebebiyet verebilir bunlardan ilki çevreye egsoz sisteminde oluşan arızadan kaynaklı olarak çevreye salınacak yüksek orandaki kirli gaz, çevre kirliliğine sebebiyet verecektir.

Son olarak egsoz emisyon ölçümü sırasında standart değerleri sağlayamayacağından dolayı muayeneden kalacaktır ki ağır vasıta ve ticari araçlarda muayene her yıl olduğu için bir an önce sorunu çözmeniz bu açıdan da önemli olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Araba Yağsız Çalışırsa Ne Olur?

Scania İle İlgili Diğer Arızalar:

Scania BWE Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

Scania Adblue Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

Scania ABS Arızası Ne Demek? Nasıl Çözülür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz