Seladan Neden Rahatsız Oldular?

Seladan neden rahatsız oldular? Dün gece malumunuz 15 Temmuzun seneyi devriyesinde tüm yurtta eş zamanlı olarak sela okundu. 15 Temmuz direnişinin sembollerinden biri olan selalar, 81 ilde eş zamanlı okundu, şehitler anıldı. Fakat bundan da rahatsız olanlar vardı. Kimler rahatsız oldu? 

15 Temmuz, sizin için bir anlam ifade etmiyor olabilir, 15 Temmuz’da yaşananlar karşısında hiçbir duyguya kapılmıyor olabilirsiniz veya 15 Temmuz’u sadece bir kesimin ritüeli olarak değerlendiriyor olabilirsiniz ama saygı bir medeniyet gereğidir. Saygı, bir medeniyet emaresidir. Üstelik sela, bu milletin değeridir. 

2 yıl önce, hayatını kaybederken hiçbir sevgili, eş, anne, çocuk düşünmeyen insanların yıl dönümüydü dün. 300’den fazla insan hayatını kaybetti, onbinlerce insan yaralandı, yüzbinlerle insanın hayatında silinmeyecek izler kaldı. 

Türkiye’de yaşıyoruz, Türküz, halkımızın çoğunluğu müslüman. Sela ise bir değerdir. Bu dinin gereği, bir değeridir. Sela sizi neden rahatsız eder ki? 

O saatte Shakira’nın şarkıları çalsa veya Pink Floyd’un albümünden şarkılar çalınsa rahatsız olmayacak kesim, dün sela okunurken şekilden şekle girdi, sinir krizleri geçirdi. 

Gecenin geç saatlerinde başlayan sela, gerçekten de bu insanları uykusundan mı etti? Hayır. Uykuları bölündüğü için değildi bu tepki. Anlam vermeye çalışsam da bunda başarılı olamıyorum. Neden rahatsız oldunuz? 

Arkanızdan okunacak son şey için bu kadar rahatsız olmanıza gerek yok. Korkmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: