AB’den Türkiye’ye Yaptırım Kararı: Sondaj Çalışmaları Devam Ederse Katı Tedbirler Alınacak!

İngiliz Reuters haber ajansına göre Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmalarına devam etmesi durumda Avrupa Birliği’nden ciddi yaptırımlar gelecek. Avrupa Birliği son günlerde giderek artan Doğu Akdeniz’deki gerilime ilişkin bir bildiri yayınladı ve söz konusu taslak bildiride Türkiye’nin sondaj çalışmalarına tüm uyarılara rağmen devam etmesi durumunda ciddi yaptırımlar uygulanacağı ifade edildi.

Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin Doğu Akdeniz’de sondaj çalışması başlatması sonrasında Türkiye’den de bölgeye üç sondaj-arama gemisi gönderilmişti. Avrupalı ülkeler, Türkiye’nin bölgedeki doğalgazda hakkı olmadığını savunurken Avrupa Birliği bu konuda bu zamana kadar en ciddi adımı attı. Reuters haber ajansına göre Türkiye’nin çalışmalara devam etmesi durumunda ciddi yaptırımlar uygulanacak. İşte o yaptırımlar;

  • AB Genişletilmiş Hava Ulaşımı Anlaşması görüşmeleri askıya alınacak.
  • Türkiye ile üst düzey diyalog askıya alınacak.
  • Türkiye’ye, birliğe katılım sürecinde verilen mali yardımın 2020’de kesilmesi desteklenecek.
  • Avrupa Yatırım Bankası’ndan Türkiye’ye verilen fonların gözden geçirilmesi istenecek.
  • Türkiye sondaj faaliyetlerine devam ederse daha katı tedbirler alınacak.
İlginizi Çekebilir:  Bu Ülkede Kahramanlar Bitmez

Yaptırımların Pazartesi Uygulanması Bekleniyor

Reuters tarafından ortaya atılan taslak bildirinin bugün Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçilerinin katılacağı toplantıda masaya yatırılması öngörülüyor. Pazartesi günü ise Avrupa Birliği Dışişleri Bakanlarının topalntısında gündeme alınması beklenen yaptırım kararlarının kabul edilmesi halinde uygulamaya geçilecek. Günlük basın toplantısında konuşan AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, “AB Konseyinin haziranda yaptığı görevlendirme doğrultusunda AB Komisyonu ve Dış İlişkiler Servisi olarak Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetlerine karşı tedbirler içeren seçenekleri AB Konseyine sunduk” ifadesini kullandı.

İlginizi Çekebilir:  THY'nin Selanik Seferine 1881 Kodunu Vermesi

Kocijancic, Türkiye’ye yönelik olası bir kısıtlayıcı tedbir konusunda, “Bu noktadan sonra süreci AB Konseyi ilerletecektir” ifadelerini kullandı.

Görsel: Kanal 7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara