Sezen Aksu: Türk Müziğinin Kraliçesi

Bazı sanatçılar vardır; bütün şarkılarını dinlemek istemezsiniz. Bu kişiden kişiye değişebilir; misal sağlam ‘rock’ gruplarının bütün şarkıları dinlemeye değer olabilir. Queen, farklı bir havadır; Pink Floyd çok daha farklı duygulara hitap eder. Tüm şarkılarını dinlediğimiz ender sanatçı veya müzik grupları vardır. Sezen Aksu da kuşkusuz bu isimler arasındadır bana göre. Gerek sahip olduğu sesi, gerek duruşu gerekse sanatçı kimliğiyle bu zamana kadar taraflı tarafsız herkesin gönlünü kazanmayı başaran Sezen Aksu, Türk müziğinin en güçlü figürlerinden biridir. Dahası Sezen Aksu, Türk müziğinin kraliçesidir.

Son albümü de dahil olmak üzere dillere pelesenk olan onlarca albümü ve bir o kadar da şarkısı bulunan Sezen Aksu, sadece sesiyle değil duruşu ile de rüştünü ispatlamış bir yetenek. Türk müziğinde kaç tane örnek sayabiliriz? Sesi, bestesi, sahne performansı, sanatçı kimliği ile büsbütün bir ”sanatçı” olan kaç sanatçımız var? Beş-on? İki elin parmağını geçmeyecek kadar.

Bence kendisinin kıymeti, şu anda olması gerekenin epeyce altında. Türk müziğinin Barış Manço ile birlikte en güçlü isimlerinden olan Sezen Aksu, dile kolay 40 yıllık müzik kariyerinde kalitesini hep belirli bir çıtanın üzerinde tutmayı başarmıştır.

Bazı sanatçılar vardır; halkın duygularına tercüman olmayı başarmışlardır ve halk bu sanatçıları bağrına basmıştır. Hatta hataları olsa bile halk, bu sanatçıların hatalarını görmezden gelmesini bilmiştir. Sezen Aksu da bu isimlerden biridir.

Sanatçı kimliğinin dışında eleştirilecek elbette ki birtakım işleri olmuştur ancak bunlar kendisine ya da şarkılarına gölge düşürecek kadar ”skandal” değillerdir. Sezen Aksu kısaca Türkiye’dir. Bu coğrafyadan çıkmış, bu topraklarda doğup büyümüş, bu toprakların dilinde şarkılar söylemiş; ve  daha da önemlisi şarkıları ile bu toplumun duygularının aynası olmayı başarabilmiş ender sanatçılardan biridir. Ülkemizi düşündüğümüzde Sezen Aksu hiçbir şey olmasa bile bir değerdir. Bundan yıllar sonra kendisi yaptıkları ile değil söyledikleri ile hatırlanacaktır. O yüzden şu anından zevk almak her şeyden önce mantıklı bir adım olacaktır.

Minik Serçe, lakabına layık görülen Sezen Aksu hakkında herkesin merak ettiği bir sorudan söz edip konuyu kapatalım: Kendisine bu kadar güzel şarkıları yazdıracak kadar ne yaşadı? Gerçekten, bazı şarkılarında öyle vurucu cümleler var ki ”sen ne çekmişsin be Sezen?” demeden edemiyorsunuz.

#SezenAksu
#Kraliçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: