Siyaseten Teşekkür Etmek

Teşekkür etmenin onlarca biçimi vardır bazen bir göz temasıyla teşekkür edersiniz bazen bir cümle ile bazen de süslü cümleler güzel iltifatlar ile teşekkür edersiniz. Ve bazen de siyaseten teşekkür edersiniz. Tüm teşekkür etmeler arasından en yapay teşekkür etme şekli siyaseten teşekkür etmektir. Siyaseten teşekkür etmek nedir? Siyaseten teşekkür etmek, yapılması zorunlu bir teşekkürü çoğu zaman zorlama bir şekilde, istemeye istemeye, bir çıkar ya da minnettarlık bekleyerek, duyarak teşekkür etmektir. Çoğu zaman bir art niyet ya da kirli bir geçmişi olur. İki taraf da yaptığı işin arka yüzünü bilir ama birebir söylemek ya da açıklamak yerine teşekkür etmeyi uygun bulurlar. Siyasetin doğası gereği çirkin bir iş olduğunu varsayarsak, teşekkür etmeyi de yapay bir eylem olarak önümüze koyduğunuzda bu iki kavram çok çok yapmacık ve zorlama bir hareket olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Gönüllü Kulluk Üzerine Söylev

Örneğin dünkü seçimden daha doğrusu referandumdan sonra Başbakan Binali Yıldırım’ın telefonla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Büyük Birlik Partisi başkanı Mustafa Destici’yi ve Milliyetçi Hareket Partisi genel başkanı Devlet Bahçeli’yi telefonla arayıp teşekkür etmesi siyaseten teşekkür etmenin en bariz örneğidir.

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi bir minnettarlık duygusunun karşılığı ya da tek taraflı bir karşılığı olarak karşımıza çıkan siyaseten teşekkür, yine bu örnekte görüldüğü üzere ortaklaşa yapılmış, iyi ya da kötü, bir hareketin iyiye sonuçlanmasına binaen yapılmış bir eylemdir.

İlginizi Çekebilir:  Lord Palmerston Kuralı Nedir?

Kirli tarafları olan bir eylemdir aynı zamanda siyaseten teşekkür. Masum olmadığı aşikardır. Ama yapılması ve söylenmesi de gerekli bir eylemdir. Taraflar aslında birbirlerinin yardımıyla bir işin altından kalktığı halde bunu kamuoyunun bilgisine sunmak için telefonla ya da bir basın toplantısında teşekkürlerini sunarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz