Sofuoğlu: Çocuğunuzu Üniversite İçin Şehir Dışına Göndermeyin, Kimle Düşüp Kalktıklarından Haberiniz Olmuyor

Sakarya Üniversite öğretim üyelerinden Ebubekir Sofuoğlu, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “çocuklarınızı şehir dışına göndermeyin” çağrısında bulundu. 

Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, şu sözlere yer verdi:

“Çocuklarınızı Üniversite için başka şehirlere sakın göndermeyin. Engel olamıyorsanız onlarla o şehre siz de yerleşin. Çoğunun ne giydiklerinden, ne yiyip içtiklerinden, kimlerle düşüp kalktıklarından haberiniz olmuyor. Çocuklarınızı dizinizin dibinden ayırmayın” 

Ebubekir Sofuoğlu’nun Twitter üzerinden yaptığı bu paylaşım, sosyal medyada da geniş yer buldu. Sosyal medyada bazı kullanıcılar Sofuoğlu’nun görüşüne destek verdi; bazı kullanıcılar da Sofuoğlu’nun paylaşımına tepki gösterdi. 

Ekşi Sözlük’te ise bazı kullanıcılar Ebubekir Sofuoğlu’nun paylaşımı konusunda şu yorumlarda bulundu:

“Lise döneminde yaşaması ve geçirmesi gerektiği süreci gerçekleştiremediği için bunu üniversite yıllarında yapmaya çalışıyor gençler.

Bu eğitimli insan sayımızı da düşürüyor dolaylı yoldan, çünkü üniversite; o genç tarafından bir kaçış yolu, özgürlük süreci olarak algılanıyor. Eğitim amacı ise ikinci veya üçüncü sıraya öteleniyor.

Şu bir gerçek ki, Almanya’nın duvarı yıkılmadan önce duvarın kısıtlanmış tarafındakiler nasıl duvarın ötesindekilere ya da birey özgürlüklerin daha ileri olduğu ülkelere özeniyor idi, ve kaçmak için bazen her yolu deniyorlardı ise… Bizim insanlarımız da doğal olarak daha özgür, daha (göreceli) modern bir hayat arzulamaktalar. Böyle hayat arzulamayanlar ise en azından ucundan bir tadına bakmak istemekteler (muhafazakar görünen ama üni’de her boku yiyen gençlerimiz, bunları da unutmamak lazım.. bunlar da bizim geleceğimiz).

Yarışmak istediğin ülkelere bak, hepsi senden daha özgür. Senin yüzyıllar önceki tabularını adamlar yıkmış atmışlar, eğitime ve kaliteye önem vermişler. Bunlar ile yarışmak istiyorsan o masaya oturacaksın aynı şartları paylaşarak. İşte başarı bu, işte vatan sevgisi bu. Çünkü vatanın için kendinden, değerlerinden ödün vermiş oluyorsun. Ülke’nin daha parlak geleceği ve güçlenmesi için belki oğlunu ya da kızını yeni dünya’ya kurban etmiş oluyorsun… Sevgi mi, al sana en büyük vatan sevgisi.

Bir de bu açıdan bakmanızı istedim, madem değişim ve güç arzulanıyor… İnsan önce kendine dürüst olmalı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: