Taş Meskenler Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ülkemizin Hangi Kesimlerinde Görülür?

Taş meskenler nedir, özellikleri nelerdir, daha çok ülkemizin hangi kesimlerinde görülür? Daha önceki yazılarımızda ülkemizde mesken tipleri ve bu mesken tiplerinden genel olarak söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca taş meskenlerden, taş meskenlerin özelliklerinden ve taş meskenlerin ülkemizin hangi bölgelerinde daha çok görüldüğünden detaylı bir şekilde söz edeceğiz.

Taş Meskenler Nedir? Nerelerden Görülür? Özellikleri Nelerdir?

Yapı malzemesi taş olan evler, genel olarak karstik ve volkanik taşların yaygın olduğu Akdeniz Bölgesinde, özellikle Toroslar civarında, Ege Bölgesinde, özellikle Menteşe yöresinde ve Doğu Anadolu’da sıkça görülür. Bunun dışında yerel olarak birkaç yöremizde taş meskenler yaygın olarak görülür.

Mardin-Gaziantep ve Şanlıurfa

Kolay işlenebilen kireçlerin mevcut olduğu bu bölgelerde yapı malzemesi olarak taş kullanılmaktadır. 1979 yılında kentsel sit alanı ilan edilen ve bir mühendislik harikası olan tarihi Mardin Taş Evleri buna örnektir.

Mardin, Taş evleri ve dar sokakları ile UNESCO‘nun kültür mirasları arasında yer alıyor.

Göreme-Ürgüp

Volkanik tüf taşının yaygın olduğu Göreme ve Ürgüp yöresinde de yapı malzemesi olarak taşlar kullanılmaktadır.

Mesken Tiplerini Etkileyen Coğrafi ve Beşeri Faktörler Nelerdir?

Mesken tiplerini etkileyen faktörler coğrafi ve beşeri olmak üzere ikiye ayrılır. Coğrafi etkenler, insanların yaşadığı coğrafyanın etkisiyle bir anlamda zorunlu olarak meskenlerini inşa etmesini neden olurken beşeri faktörler ise daha çok doğa şartlarının dışında gelişen nedenlerdir.

1- Coğrafi Etkenler

Mesken tiplerini etkileyen coğrafi faktörleri kısaca şöyle özetlemek mümkündür:

  • Yükselti
  • Jeolojik yapı
  • Litoloji
  • Bitki örtüsü
  • İklim elemanları

2Beşeri Unsurlar

  • Yöre gelenekleri
  • Ekonomik durum ve ekonomik faaliyetler

Bu yazımızda kısaca taş meskenlerden, taş meskenlerin özelliklerinden ve taş meskenlerin daha çok hangi yöremizde olduğundan söz ettik. Bir sonraki yazımız olan ”Ahşap Meskenler Nelerdir? Özellikleri Nelerdir? Hangi Bölgelerde Rastlanır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Taş Meskenler ile İlgili Aramalar

Google’da taş meskenler ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; kerpiç mesken nerede, türkiye’de mesken tipleri slayt ahşap mesken özellikleri, mesken tiplerini etkileyen faktörler, ahşap meskenler nerede bulunur, konya mesken tipi, konut tipleri coğrafya, tonoz mesken

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi