Tasnif Nedir? Tarihte ve Hukukta Tasnif Ne Demek?

Tasnif, isim. Tasnif kelimesi, sınıflarına ayırma, bölümlendirme ve ilişkili sıralama anlamlarına gelen dilimize Arapçadan geçmiş bir kelimedir. Kelimenin kökeni “sınıf” kelimesidir.

Tasnif Nedir?

Herhangi bir olay ya da gelişmeyi ayırt edici özellikleri ile bir başkası ya da benzerlerinden ayırma işlemlerinin tümüne verilen isimdir. Tasnif, olay ya da gelişmelerin daha sonraki zamanlarda kolay hatırlanması ve

İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Vefa

Tarihte Tasnif Nedir?

Tarihte tasnif, tarihte gerçekleşen olay ya da gelişmeleri belirli bir kategori altında toplamak ve konu başlıklarına göre sıralamaktır.

Gerek kronolojik gerekse olayların neden-sonuç ilişkisine göre sıralanması tarihte tasnif alanına girer. Tarihte tasnif, olay ve gelişmelerin daha rahat anlaşılması ve tarihin tüm yönleriyle anlatılması için gerekli bir yöntemdir.

İlginizi Çekebilir:  Fevç Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Hukukta Tasnif Nedir?

Hukukta tedvin ve kodikasyon, tasnife benzer. Hukukta tedvin ve kodifikasyonda da tıpkı tasnif gibi resmi belge ya kanunların kitap haline getirilmesi ve düzenlenmesi anlamına gelir. Kuran’ın kitap haline getirilmesi ve Corpus Iurus Civilis en önemli örneklerden biridir.

İlginizi Çekebilir:  Ehven-i Şer Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce