TCK’nın 301. Maddesi Nedir?

TCK’nın ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ başlığını taşıyan 301. maddesi, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, birinci fıkra hükmüne göre cezalandırılır. Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz. Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması, Adalet Bakanı’nın iznine bağlıdır” hükmünü içeriyor.

Türk moda tasarımcısı Barbaros Şansal’ın “Bokunda Boğul Türkiye” söylemleri ve bu söylemlerin üzerine tutuklanması da Türk Ceza Kanuni’nin 301. maddesinin ihlali gerekçesiyledir.

İlginizi Çekebilir:  Hukukun Kaynakları

Eleştir amacı olmayan ve doğrudan Türk milletini aşağılama amacı güden bu söylemleri Barbaros Şansal’ın tutuklanmasına neden olmuştu?

Öte yandan Twitter ve diğer sosyal medya mecralarından yapılan Türk ve Türkiye karşıtı söylemler üzerine tutuklananlar da yine bu maddeyi ihlal ettiği gerekçesiyledir.

İlginizi Çekebilir:  Devredilemeyen Haklar Nelerdir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat