Teselya Nerededir? Teselya Hakkından Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Teselya, Thessalia. Teselya, doğusunda Arnavutların yoğun olarak yaşadığı Epir; güneyinde merkez Yunanistan ve kuzeyinde Makedonya olan Yunanistan’ın bir bölgesi. Yunanistan’ı oluşturan toplamda 13 bölgeden biri olan Teselya’nın merkezi Larissa şehri olmakla birlikte kentin batısı Ege Denizi’ne komşudur.

Bölgenin diğer önemli şehirleri;

* Karditsa
* Larissa
* Magnesia
* Trikala
* Sporades

Teselya, Peleponezya’nın yukarısında Atina’nın da kuzey batısında yer alıyor. Bölge tarihte pek çok savaşa tanıklık etmiş. Büyük İskender, Persler ve diğer büyük devletler bu bölgede kendi hakimiyetlerini güçlendirmeye çalışmışlardır.

Bölge özellikle Yunan-Pers Savaşları’nda Perslerin ilk kez karşılandığı yer olması bakımından da önemli bir coğrafyadır.

Bölge sırasıyla Yunan şehir Devletleri, Büyük İskender’in kurduğu Epir Devleti, Avarlar, Roma İmparatorluğu, Bizans ve Osmanlı hakimiyetine girdi.

1394’ten 1881’e kadar Osmanlı Devleti’ne bağlı olan Yunanistan’ın bir Bölgesi olan Teselya, bu tarihten sonra Yunanistan’a bırakılmıştır.

Teselya, Osmanlı Devleti için de önemli bir bölge olmuştur. 14. Yüzyıldan itibaren Osmanlı toprakları içerisinde olan Teselya’da Osmanlı Devleti Yunanlılara karşı savaşmış, savaş tarihe Teselya Savaşı olarak geçmişti. Dömeke Meydan Muharebesi de Teselya Savaşları içerisinde bir çarpışmanın adıydı.

İklimi

Bölgenin Güney’i ve batısında Akdeniz iklimi hakimken kuzeyine doğru gidildikçe karasallık kendisini gösteriyor.

Geçim Kaynağı

Bölge halkının önemli bir kesimi geçimini hayvancılık ve tarımdan kazanıyor. Ülkede sanayinin az gelişmiş olması nedeniyle ikincil sektörde çalışan sayısı oldukça az.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi