Ticari Ruhsatlı Daire Ne Demek?

Bir daire çoğunlukla ikamet etmek, yaşamak amacıyla kullanılsa da oturduğunuz ya da çevrenizde ziyaret ettiğiniz binalarda avukat, muhasebeci, diş hekimi gibi işyerlerinin olduğunu görebilirsiniz. Bu alanlar bildiğimiz normal dairelerin içinin tasarlanması ile bir işyeri olarak kullanılmaktadır. Tabii ki çevreyi rahatsız edecek derecede ses ya da binanın giriş-çıkışını engelleyecek nitelikle bir iş yapmaları mümkün olmasa da genel olarak ofis, muayenehane gibi şekillerde kullanımı yaygındır. Ticari ruhsatlı daire demek, ilgili dairenin bu tipte ticari faaliyetler amacıyla kullanılması anlamına gelmektedir.

  • Ticari ruhsatlı daireler, meskenlere göre daha zor bir şekilde kredilendirilebilir. Kredi çekerek konut alacaksanız, bu noktaya da dikkat etmelisiniz.

Ancak bunlar dairenin tipi olarak göründüğünden, tapu sahibinin bağlı bulunduğu belediyeye başvurarak ticari ruhsatlı meskeni tekrar daireye çevirmesi mümkün olacaktır. Bu türden bir daireyi satın almayı düşünüyorsanız emlakçınız ve daire sahibine detaylı olarak aklınıza takılan tüm bilgileri sormaktan çekinmeyin ve satın alma işlemi esnasında sözleşmeye detaylı maddeler halinde her anlaşma konusunu belirtin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.