Sosyoloji

Neden Kurum İçi İlişkiler Bu Kadar Yaygın?

Neden kurum içi ilişkiler sıklıkla yaşanır? İnsanlar neden çalıştıkları iş yerlerinde birileriyle gönül bağı kurmaya meyillidirler? Örneklerini sıklıkla görürüz; okulda, işte, projelerde ve saire. Kurum içi ilişkilerin neden bu kadar yaygın olduğu konusuna eğilmek istiyorum. Buyurun.

İnsanlar çalıştıkları iş yerlerinde, okudukları okulda kendilerini iyi hissettirecek, kalplerini hoş tutacak bir şeyler ararlar. Bu arayış insanları okullarında ya da iş yerlerinde bir kişiyi sevmeye onla gönül bağı kurmaya zorlar. Daha doğrusu bu eğilimin en önemli sebebi, o kurumu çekilir hale getirmektir. İş yerlerine gitmek istemeyen milyonlara insan var ülkemizde; sıcak yataklarından kalkıp sabahın köründe 2 saat trafik çekip, işe geç kaldıklarında patronun Nemrut suratını görmeyi dürüst olmak gerekirse kimse istemez. Var mı öyle aramızda böyle çirkinliklerden hoşlanacak bir sadist? Yoktur diye ümit ediyorum.

İnsanlar dediğim gibi olumsuzluklarla dolu iş, okul ya da zorunlu yaptıkları işlerinde, işlerini meşru kılmak ya da daha gelinebilir hale getirmek için bu eğilimi gösterirler. Örneğin sabahın köründe çektiğiniz o keşmekeşlik, minik depresiflik ve küçük buhranların ardından gördüğünüzde kalp atışlarınızın hızlandığı, vücut metabolizmasının anormal taşıdığı, böbrek üstü bezlerinin adrenalin salgıladığı birileri olacak ve o kişi sizin tüm eziyetlerinize değecektir. Müdür istediği kadar fırçalasın siz o insanı gördüğünüz vakit her şeyi bir kenara bırakmış olacaksınız.

Örneğin dizi gereği filmlerde rol yapan çiftler ama gerçekte çift olmayan oyuncuların daha sonra reel hayatta da sevgili olmaları tam olarak bu konuya dahildir. Yaptığı rolü, oynadığı setleri ve direktifleri ile oyuncu sıkılır. Klasik öpüşme sahneleri, cinsel içerikli bölümler ya da oha dedirtecek kesitleri rol icabı yapmak her baba yiğidin harcı değildir. Onun için oyuncular partnerleriyle gerçek hayatta da sevgili olma ya da eş olma eğiliminde bulunurlar.

Kısacası tüm bu eğilimlerin temel amacı, yapılan içi çekilebilir kılmaktır. Örneğin alkolik insanlar da bunu derler: Neden içiyorsun bu kadar? Dünya ayık kafayla çekilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.