Krom Madeni Nedir? Nerelerde Çıkarılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Krom madeni nedir? Krom madeninin kullanım alanları, özellikleri, nerelerde çıkarıldığı, en çok hangi ülkede çıkarıldığı, dünyada üretiminde hangi ülke veya ülkelerin söz sahibi olduğu gibi sorulara bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Daha önceki yazılarımızda Türkiye’de çıkarılan diğer önemli madenlerden bahsetmiştik. Bu yazımızda kısaca krom madeninden bahsedeceğiz. Kısaca krom madeni ve krom madeni hakkında bilinmesi gerekenler. 

Krom Madeni Nedir? 

Demir, çelik veya demirsiz alaşımların sertliğini artırmak, oksidasyona ve paslanmaya yönelik dayanıklı koşmak amacıyla kullanılan kromun oldukça stratejik ve ekonomik bir önemi bulunmaktadır. 

Dünyadaki Rezervi ve Çıkarıldığı Yerler

Krom madeni, yaklaşık 42 ülkede çıkartılmasına rağmen üretiminde söz sahibi olan ülkeler Güney Afrika, Hindistan ve Kazakistan’dır. Söz konusu bu üç ülke dünya krom üretiminin hemen hemen %50’sine yakınını (%42) üretmektedir. 

Krom madeninin üretiminde zaman zaman Türkiye’nin rolü artış gösterir ve ikinci sıraya yerleşir. Krom madeninin dünyadaki toplam rezervi 3.5 milyar iken 2010 yılında yaklaşık 22 milyon ton krom üretilmiştir. Bu üretimde önemli paya sahip olan ülkeler arasında Türkiye’nin yanı sıra;

– Güney Afrika 

– Kazakistan 

– Hindistan 

– Türkiye 

– Zimbabve 

– Rusya 

Gibi ülkeler de yer almıştır. 

Öte yandan krom madeni, Türkiye’de yaygın olarak çıkarılan madenlerin başında yer almaktadır. Türkiye’de bilinen ilk krom yatağı, 1848 yılında Bursa-Harmancık’ta bulunmuş ve işletilmesine 1850’li yıllarda başlanmıştır. 

Türkiye’deki Rezervi 

Türkiye’nin çeşitli yerlerinde çıkarılmakta olan krom madeninin Türkiye’de 31 milyon ton rezervinin bulunduğu tahmin edilmektedir. Aynı zamanda Türkiye’de krom madeninin çıkarıldığı yerler altı farklı bölge olarak belirlenmiştir. 

1. Bölge: Guleman-Elazığ Bölgesi 

2. Bölge: Fethiye-Köyceğiz-Denizli Bölgesi 

3. Bölge: Bursa-Eskişehir Bölgesi 

4. Bölge: Kayseri-Adana-Mersin Bölgesi 

5. Bölge: Kop Dağı Bölgesi 

6. Bölge: İskenderun-Islahiye-Kahramanmaraş 

7. Bölge: Aladağ Bölgesi 

Söz konusu bu bölgelerin dışında Türkiye’de dağınık halde krom yatakları bulunmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir