Biyografi

Uğur Dündar Kimdir?

Biyografi kategorimizdeki yazılara hızla devam ediyoruz.  Amacımız biyografi kategorimizi binlerce kişinin hayatı bulunan zengin bir kaynak haline getirmek. Bu yazımızda ise ‘Uğur Dündar Kimdir?’ sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Kısaca hayatından bahsettikten sonra evlilikleri ve yaptığı televizyon programlarına göz atacağız. Uğur Dündar hakkında detaylı bilgi edinmek için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Uğur Dündar İstanbul Fatih ilçesinin Atikali mahallesinde 28 Ağustos 1943 tarihinde dünyaya gelmiştir. Babası Osman Dündar komiser yardımcısı,  annesi Ayşe Dündar ise ev hanımıdır. Babasının tayini nedeniyle önce Tekirdağ’da ilkokula başlar sonrasında ise Çanakkalede ilköğretimine devam eder.

18 Mart depreminden sonra evlerini kaybedince günlerce çadırda yaşamıştır. Bu sırada başlarına son derece talihsiz bir olay gelir. Ablası Ayten Dündar’ı kaybederler. Uğur Dündar beş kardeşin üçüncüsüdür.

Yine tayin sebebiyle İstanbul’a döndükten sonra Vefa Lisesi’nde okumaya başlar ve burada öğrenimini 1961 yılında bitirir. Ardından İstanbul Üniversitesini kazanarak Gazetecilik bölümünü okumaya başlar. Buradaki hocalarından biri süikaste uğrayan çok tanınan gazeteci Abdi İpekçi’dir. Okulu dereceyle bitirdikten sonra Abdi İpekçi ile beraber çalışmak istese de önce askerliğini yapması yönündeki tavsiyelerden sonra Tuzla Piyade Okulu’nda yedek subay olarak askerliğini yapar. Tekrar Milliyet gazetesine döndüğü vakit yine kadro olmadığından dolayı çalışmaya başlayamaz ve birkaç iş deneyiminden sonra TRT’de çalışmaya başlar. İşte Uğur Dündar’ın biyografi olarak burada yer alacak kadar meşhur olmasını da buradaki bir programda Münih olimpiyatlarını sunması olmuştur.

Uğur Dündar TRT’nin ardından Show TV, ATV, Kanal D kanalları arasında geçi yaptı sonrasında ise Star TV haber yayın yönetmeni olarak atanmıştır. En çok ilgi çeken programlarından biri Arena isimli program olmuştur. Bunların yanı sıra Uğur Dündar, yaptığı belgesellerle birçok ödül kazandı.

İnternet üzerinde en çok arama alan söz öbeklerinden biri olan ‘Uğur Dündar Evlilikleri’ olsa da Uğur Dündar’ın tek evliliği olmuştur. 1989 yılında manken Yasemin Bardan ile evlenmiştir ve üç çocuğu olmuştur.

Dündar en son Halk TV’de Halk Arenası adlı programını sunmaktadır ve Sözcü Gazetesi’nde yazarlık yapmaktadır.

Start Tv’de yaptığı programda terminolojiye ‘gıda terörü’ kelimesini sokmuş ve ününün bir kısmını da bu şekilde partlatmıştır.

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.