Uyku Duası Nasıl Yapılır?

Bazen gün içerisinde yaşadıklarınız veya hayatınızın genelini etkileyen tüm sorunlar geceleri kafanızda soru işaretlerine yol açar. Bu yüzden rahat uyku uyuyamayabilirsiniz ya da sürekli bölünen uykularınız olabilir. Uyku günün yorgunluğunu atabilmeniz için en iyi çözümdür. Tüm dünyadan koparak her şeyi unutarak geçirdiğiniz tek vakit bile diyebiliriz. Eğer uyku sorunu yaşıyorsanız birçok psikolojik çözümde mevcut olmasına rağmen önemli olan vücudunuzun ve beyninizin rahata ermesidir.

Uykunuzda huzurlu olmak istiyorsanız maneviyatınıza sarılarak yaratana sığınmak en doğru çözüm olabilir. İnançlarımız ve hissettiğimiz maneviyat bizi her zaman huzura götürecektir. Uyurken edeceğiniz bazı dualar sizi kötü rüyalardan ve şeytanın vesveselerinden kurtardığı gibi uyumanıza da yardımcı olacaktır. Uyku duasını okuduğunuzda içinizi bir sıcaklık saracak ve aklınızdaki sizi huzursuz edecek düşüncelerden kurtulacaksınız.

Uyku Duası Arapça Okunuşu

“Allahumme ğarati’n-nücûmü ve hedeetil uyûnu, ve ente Hayyün Kayyûmün lâ-te’hüzüke sinetün ve lâ nevmün, yâ Hayyü yâ Kayyûmü ehdi leyli ve enim ayni.”

Uyku Duası Türkçe Meali

“Allahım, yıldızlar söndü, gözler kapandı. Sen ise hayat sahibi, daima duran ve tutansın. Seni ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Ey Hay olan rabbim, Kayyûm olan rabbim, gecemi rahat kıl gözlerimi kapatıver.”

İlginizi Çekebilir:  Televanjelizm Nedir? Televanjelist Kime Denir?

Uyumak İçin Okunabilecek Diğer Dualar

Uykuya dalmadan önce okunacak Ayet-el Kürsi hem rahat bir uyku vakti geçirmenizi sağlar hem de sizi kötülüklerden korur. Bir rivayeti dile getirecek olursak Peygamber Efendimiz Muhammed (sav), Hz. Ali ile bir konuşmasında ona buyurur;

Ali, diyeceğim 5 şeyi yapmadan yatma! Sadaka vermek, Kabe ‘yi ziyaret etmek, Kur’an-ı Kerimin tamamını okumak, küs olduğun biriyle barışmak, cennette yerini hazırlamak. Ardından Hz. Ali, “Resulallah, bu nasıl olacak?” diye sorar. Peygamber efendimiz cevap verir;

3 İhlas okursan Kur’an-ı Kerimi bitirmiş gibi olursun, 4 Fatiha okursan sadaka vermiş gibi olursun, 10 kere “La ilahe illallah vadehu la-şerike-leh lehül- mülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yümit hüve ala külli şey’in kadir.” dersen Kabeyi ziyart etmiş gibi olursun, 10 defa “La havle vela kuvvete illa billahil’aliyyil’azim.” dersen Cennette bulunacağın yeri hazırlamış olursun son olarak 10 kere “Estağfirullahel’azim ellezi la ilahe illa hu el-hayyel kayyum ve etubü ileyh.” dersen küs ve dargın olduğun insanlarla barışma derecesinde mükafat alırsın.

İlginizi Çekebilir:  Ef'al-i Mükellefin Nedir, Kaçtır ?

Başka bir rivayete göre ise okuyabileceğiniz bir diğer dua ise şudur;

Okunuşu; Allahümme eslemtü nefsi ileyke ve veccehtehü veçhi ileyke ve fevvadtü emri ileyke ve elce’tü zahri ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke, la melcee ve la menca minke illa ileyke. Amentü bi-kitabike’l-lezi enzelte ve bi nebiyyike’llezi erselte.

Türkçe Anlamı; Allah ‘ım! Kendimi sana teslim ettim, Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım. Rızanı isteyerek azabından korkarak sırtımı sana dayadım sana sığındım sana karşı yine senden sığınacak yoktur. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin peygambere inandım.

Uyumadan Önce Maneviyata Kavuşabileceğiniz Sünnet

Peygamber Efendimiz Muhammed (sav) yatmadan önce Fatiha suresini okurmuş. Daha sonrasında “La ilahe illallah, vahdehu la şerike leh, lehü’l mülkü ve lehü’l hamdü ve hüve Ala Külli Şey’in Kadir” ve “La havle vela kuvvete illa billah” der ve ardından tesbihata başlarmış. 33 defa “SübhanAllah”, 33 defa “Elhamdülillah” ve 34 defa “Allahu Ekber” diyerek tesbihatını 100 ‘e tamamlarmış. Son olarak Kafirun suresini okuyarak uyurmuş.

İlginizi Çekebilir:  Zekat Nedir, Kimlere Verilir ?

Çocuklar İçin Uyku Duası

Çocuklarınız eğer rahat bir uyku uyuyamıyor ve geceleri huzursuz şekilde sürekli olarak uyanıyorsa onları manevi huzura erdirmenizde fayda vardır. Çocuk yaşta kazanılan alışkanlıklar ve inançlar çocuklarımızın bizi yaratana sığındığında huzurlu hissetmesini sağlayacaktır. Çocuğunuz her gün yatağa girdiğinde dua okumaya alışırsa ileride yaşayacağı sıkıntılarda yine manevi huzuruna sığınarak okuduğu dualar sayesinde rahat bir şekilde uyuyabilecektir.

Çocuk için uyku duası;

Yattım sağıma döndüm soluma, melekler şahit olsun imanıma, bir melek sağıma bir melek soluma, Bismillah diyerek dalarım ben uykuma, yattım Allah ‘ım kalkarım inşallah, kalkamazsam La ilahe illallah Muhammedun resulullah.

Uyku Duası Arapça (Buhari, Deavat 7)

Bismike Allahümme emutu ve ehya.

Uyku Duası Meali;

Senin adını anarak ölür ve dirilirim.

Okunacak bu dualar veya yerine getirilmesi sünnet olan alışkanlıklar sürekli yapıldığı taktirde her geçen gün sizleri manevi bir huzura kavuşturarak gündelik beşerî yaşamdan soyutlar ve rahat uyumanıza yardımcı olur. İnsanoğlu dünya hayatının içerisinde kendisini kaybettiğinde bütün düzeni bozulur. Sağlığına zarar gelebilir fakat Allah buyurmuştur ki o beden size emanet, ona verdiğiniz zararlardan dolayı gün gelecek size hesap sorulacak.

Bu yüzden cennette yerimizi hazırlamak istiyorsak her şeyden önce kendimize zarar vermeden bir yaşam sürmeyi öğrenmemiz gerekmektedir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi