Uyumadan Önce Antibiyotik İçilir mi?

Antibiyotiklerin gereksiz kullanımı sağlığınız için son derece zararlı olabileceği gibi doktor kontrolünde kullanıldığında mucize ilaçlar olarak görülebilir. Düzenli kullanılan her ilacın saati önemli olduğu gibi antibiyotikler de verilen düzende aynı saatlerde kullanılmalıdır. Peki uyumadan önce antibiyotik içilir mi? Gelin bu soruya göz atalım.

Antibiyotiklerin günün hangi saatinde alındığının öneminde bahsetmiştik. Fakat günün her saatinde alınması mantıklı olmayabilir. Örneğin yatmadan önce almak yemek borusunda oluşacak bir tahrişe sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir:  D Vitamini Kaşıntı Yapar mı?

Özofajit veya ağızdan mideye inen yemek borusu iltihabı, yatmadan hemen önce içilen oral antibiyotikler sebebiyle ortaya çıkabilir ve bazı oral antibiyotiklerin buna sebep olma riski diğerlerinden daha fazladır. Çoğunlukla geri dönüşümlüdür ve ilacı kesmek genellikle iyileştiricidir yanş vücutta kalıcı hasar bırakmaz. İlaçları yalnızca belirtildiği şekilde almanız ve ilaçlarınızı arkadaşlarınız veya ailenizle paylaşmamanız sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için önemlidir. İlacın ayarlanması veya durdurulması ve farklı, daha uygun bir tedaviye geçilmesi gerekebileceğinden, sahip olabileceğiniz herhangi bir yan etkiyi doktorunuza anlatmaktan çekinmeyin.

İlginizi Çekebilir:  Hepatit A Aşısı Ateş Yapar mı?

Antibiyotikler aşağıdaki vakitlerde alınabilir;

  • Gündüz vakti kahvaltı sonrası,
  • Aksi belirtilmedikçe tok karna,
  • Doktorunuzun çakışmasında problem olmadığına dair bir yorumu var ise kullandığınız diğer ilaçlarla beraber (saatinin takibi kolay olması açısından)

Bu vakitler dışında gece içmekte o ilaca özel bir anormal durum bulunmuyorsa (prospektüste yazan ya da doktor uyarısı) gece içmek kesinlikle zararlıdır denilemez.

İlginizi Çekebilir:  Bamya İshal Yapar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara