Spor

Voleybolda Libero Boyu Kaç Olur?

Voleybolda Libero Boyu Kaç Olur? Voleyboldaki libero oyuncularının ortalama boyu kaç cm? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Voleybolda Libero Boyu Kaç Olur sorusundan söz edeceğiz.

Voleybolda Libero Boyu Kaç Olur?

Libero boyları erkek voleybolcularda ortalama 187 cm iken kadın voleybolcularda 170 cm olarak ölçülmüştür. Voleybolda en kısa oyuncu liberolardır. Boylarının kısa olması onlar bir dezavantaj değil avantaj oluşturmaktadır. Libero olarak seçilen oyuncular genellikle hücumda kullanılamayacak kadar kısadır. Bu nedenle savunma oyuncusu olarak kullanılırlar. Daha kısa oyuncular genellikle daha hızlı hareket etmektedir. Liberolar vücutlarını daha iyi kontrol edebilirler. Bu nedenle kısa olmak büyük bir fayda sağlamaktadır. Liberoların en bilinen özelliği yere yakın topları kurtarmalarıdır. Bunun için yere daha yakın olmaları gerekir. Bu sayede libero top yere değmeden hızlıca onu kurtarabilir. Voleybol için liberolar büyük bir top kurtarıcı rolündedir.

Türk Milli Voleybol Takımının libero oyuncusu Simge Aköz’ün boyu 1.68 m’dir. Yukarıda da belirtildiği üzere libero oyuncuları takımlarının en kısa boylu oyuncuları olurlar. Libero mevkiinin gereklerince liberolar kısa boylu olmalarının da avantajıyla oldukça çeviktirler. Rakip takım servislerini karşılarlar ve savunmadan hücumu başlatırlar. Öte yandan libero oyuncularının 3 metre çizgisi içinde hücum etmeleri yasaktır. Bu nedenle libero oyuncuları yalnızca 3 metre çizgisinin gerisinde hücuma katılırlar. Liberolar, kısa boylu olmalarına rağmen takımın en önemli parçaları arasındadır.

Görsel Kaynaklar: Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.