Spor

Voleybolda Libero Kaptan Olabilir mi?

Voleybolda Libero Kaptan Olabilir mi? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak bazı konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Voleybolda Libero Kaptan Olur mu sorusundan söz edeceğiz.

Voleybolda Libero Kaptan Olabilir mi?

Voleybolda liberoların kaptan olması mümkündür. En son yapılan voleybol kural değişikliklerine göre liberoların da kaptan olabileceği açıklaması yapılmıştır. Bu açıklama sayesinde artık takımdaki tüm oyuncuların kaptan olmasına izin verilmektedir. Voleybolda kaptanlar, takım arkadaşlarından sorumlu oyuncudur. En bilinen görevi müsabakalar sırasında takım cetvelini imzalamaktır. Ayrıca takımı motive etmek ve taktiğe bağlı oynamasını sağlamak da kaptanın görevleri arasındandır. Önceki yıllarda liberoların kaptan olmasına izin verilmemekteydi. Bunun nedeni liberonun sık sık oyundan çıkmak zorunda olmasıdır. Bu durum hakemlerin kaptanı takip etmesini zorlaştırmaktadır. Ancak voleybolun iyileştirilmesi için toplanan kurulda oy çokluğu ile liberoların da kaptan olmasına izin verilmiştir. Bu değişiklik 2022 Ocak ayından sonra yürürlüğe girecektir.

Liberolar, taktik ve voleybolun kuralları gereği çok sık oyundan alınırlar. Bu nedenle geçmişte liberoların kaptan olmasına müsaade edilmemekteydi. Ancak değişen prosedürler ve kurallar sonrasında liberoların da kaptan olması mümkün oldu. Liberolar, takımlarının tartışmasız en kritik oyuncuları arasında yer almaktadır. Savunma anlamında takımlarında büyük bir yük yüklenmekte ve hücumu adeta savunmadan başlatmaktadırlar. Libero oyuncuları genelde 1.70 m boylarında olmalarına rağmen çevik ve atletik bir yapıya sahiptirler.

Görsel Kaynak: AA

superbetin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi