Voleybolda Universal Pozisyonu Ne Demek?

Voleybolda universal pozisyonu ne demek, universal pozisyonu neresi? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybol oyununda universal pozisyonu ne demek sorusundan söz edeceğiz.

Voleybolda Universal Pozisyonu Ne Demek?

Voleybolda, bazı durumlarda kimi oyuncuların pozisyon ve rol değiştirdiği görülmektedir. Bu durumun; takımın ihtiyaç duyması, oyuncunun yaşının ilerlemesi, başka bir mevkide daha fazla işlevsel olması gibi çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Yapılan değişiklikler çoğu zaman ortadaki oyuncular, köşedeki oyuncular, pasör çaprazı ve libero mevkilerinde olmaktadır. Çok daha kritik olan bazı mevkiilerde bu değişikliğe gidildiği pek sık görülmemektedir.

İlginizi Çekebilir:  Karbonhidrat Tozu Su ile İçilir mi?

Değişime tabiî tutulan bu oyunculara “universal” oyuncu denilmektedir. Bu tabir kelime anlamı itibariyle de “çok yönlü” kavramına karşı gelmektedir. Universal pozisyonu da universal oyuncuların oynayabildikleri mevkiiler arasında bir değişiklik yapılması durumunda ortaya çıkmaktadır. Birden fazla yerde görev alabilmek uzaktan hoş dursa da universal pozisyonunda çoğu zaman yüksek performanslara ulaşılamadığı da unutulmamalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Normalde Aslolan Pozisyonu Orta Sahanın Merkezi

Voleybolda her oyuncunun bir mevkisi vardır. Bu mevkiler, maç esnasında değişebilmektedir ancak belirli bir sisteme dahildir. Universal durumunda ise oyuncunun sabit bir mevkisi olmaz. Pasör ya da pasör çaprazı olabilir. Bazı durumlarda universal pozisyonu zorunlu olarak uygulanır. Örneğin maç esnasında liberolar sakatlanırsa bir oyuncu liberonun yerine geçebilir. Ancak liberonun yerine geçen oyuncu maç sonuna kadar libero olarak kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi