Wikipedi’ye Erişimin Yasaklanması ve Tepkisizlik Üzerine

200.000’in üzerinde özgün içeriği ile Türkiye’nin akademik bilgi ihtiyacını karşılama konusunda büyük bir işleve sahip olan Wikipedi’nin kapatılmasının üzerinden neredeyse birkaç ay geçmiş olmasına rağmen kapatılmasına yönelik herhangi bir tepki, eylem ve açıklama gelmedi. Sessiz sedasız erişim yasağı uygulanan ve ancak VPN servisleri ile girilebilen Wikipedi’ye yönelik kalıcı erişim engeli, YouTube veya Twitter’a belirli zamanlarda geçici olarak gelen erişim yasağı kadar tepki çekmedi.

Söz konusu bilgi ya da bilgi almak olduğunda, ülkemizde aslında kimsenin bilgiye ya da bir şeyler öğrenmek gibi bir dertlerinin olmadığını görüyoruz. Ama YouTube kapatılsaydı gelebilecek tepkileri az çok tahmin edebiliyoruz. Ya da Twitter.

Sonuçta müzik dinlemek de önemli bir şey ya da sosyal medyada dolaşmak/vakit harcamak ama söz konusu bilgi olduğunda kimsenin sesi çıkmıyor. Google Trendlere baktığımızda da bu durum böyle. İnsanlar, keyif aldıkları şeyleri aratıyorlar.

Örneğin bir haber sitesinin en çok tıklanan haberi, cinsellik ya da magazin. Destan kadar uzun, literatür niteliğindeki makaleler nerdeyse hiç okunmuyor. Bu her internet sitesi için böyle. Fakat söz konusu Wikipedia gibi büyük ve kaliteli bir mecra olduğunda işin rengi değişiyor. Zira Wikipedi’de magazinsel içerikler yok. Kim kiminle ne yapmış, kim kimle görüntülenmiş gibi haberler de yok. İşte bu olmayış Wikipedi’nin neden hala kapalı olduğunun yanıtı.

Spor sever, elalemin karısı kızı ne yapmış merak eder, arada sırada siyaset izler ve küfreder bir profil, Wikipedi’nin kapalı olmasına elbette ses çıkarmayacaktır.

Eğer YouTube kapatılsaydı, ortalığı ayağa kaldıracak, İstiklal meydanında gösteriler düzenleyecek olanlar işlerine gelmediği için sessiz kalmayı tercih ediyorlar.

Bir internet sitesi olarak, Wikipedia gibi otoriter ve çizgisini uzun yıllar bozmayan ve koruyan bir sitenin bu ülkenin en yetkili bilişim başkanlığı tarafından engellenmesi açıkçası bizleri rahatsız etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi