Windows Güncelleştirme Kapatma Nasıl Yapılır?

Günümüzde en çok yaşanılan problemlerin başında Windows güncelleştirme sorunları geliyor. Eski zamanlarda Windows update ayarlarından güncelleştirmeleri hiçbir zaman denetleme adlı seçenek seçilerek güncelleştirmeler sorunsuz bir biçimde kapatılabiliyordu.

Günümüzde yeni Windows sürümleri ile birlikte bu imkânsızbir hal adlı. Özellikle Windows 10 kullanıcısıysanız güncelleştirmeleri kapatmanız bir sorun haline geliyor.

Güncelleştirme Neden Kapatılmak İsteniyor?

Windows kullanıcıları işletim sistemini kullanım esnasında sürekli olarak yeni versiyon dosyalarının indirilmesi, arkaplanda Windows update çalışması kullanılan kişisel bilgisayarın performansını düşürerek çekilmez bir hal alıyor. Ayrıca kotalı internet kullanan ya da bazı durumlarda telefon internetini hot spot yapıp kullanan kişileri bile duyduk.

Sadece buda değil, eski tip yavaş bilgisayar kullanan kişilerde görünen yüksek performans düşüşü Windows güncelleştirmelerinden kaynaklandığı gerçek. Çünkü o esnada Ram, işlemci, sabit disk kullanımı yüksek seviyelerde seyir eder. Buda bilgisayarının performansına etki eder.

Windows 10 update kapatma işleminden sonra pc performansı eski günlerine geri dönebilir. Tabii ki güncelleştirme paketleri yüklenmemiş ise, Peki güncelleştirme sonrası nasıl bir etki ile karşılaşıyoruz.

Aslında bu etki geçici gibi görünse de güncelleştirme sonrasında yeniden başlatılan windows’ta, yeni özelliklerin geldiğini görürsünüz. Özellikle Windows 10 update sonrasında gelen Windows Security merkezde ki yenilikler bilgisayarı ne kadar kastığını gözlemleyebilirsiniz. Ben SSD disk ve yüksek özelliklerde bilgisayarım olmasına rağmen bu yavaşlamayı hissettim. Gerisini siz düşünün.

Windows yazılımları sürekli olarak, Microsoft çalışanları tarafından geliştirildiği için sürekli bir update ihtiyacı doğuyor. Aslında bu problemlerle karşılaşmamak için Windows 10 kurulumu esnasında, Windows’un son sürümünü Microsoft resmi internet sitesi üzerinden indirip bir Flash diske format diski olarak kalıp dosyasını yazdırmanız kurulum esnasında son sürüm bir Windows 10 yüklemiş olmanıza olanak sağlar.

Böylece Windows kurulumundan sonra hızlı bir şekilde Windows update hizmetini komple silerek güncelleştirmelerden kurtulmuş olursunuz.

Windows güncelleştirme hataları da mevcut olduğundan, özellikle güncelleştirme esnasında bilgisayarı yeniden başlattığınızda bazen güncelleştirmeler yüklenemedi, değişiklikler geri alınıyor gibisine ibareler görülebilmekte. İşte tüm bu hataların önüne geçebilmek için mutlaka Windows kullanıcılarının update hizmetini silmesi gerekir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: