Yahudiler 1

Dünya üzerinde şaşırdığım ve milli ve dini nedenlerden ötürü pek taktir etmememe rağmen yine de kendimi geri alamadığım bir millet var: Yahudiler. Meşhur bir tabir vardır belki duymuşsunuzdur: Ölü dinlerini ve ölü dinlerini tekrar yaşattılar. Tarihsel olarak incelediğimizde yahudiler asırlar boyunca vatansız kalmalarına rağmen uzun bir süre sonra devletlerini kurmayı başarmışlardır.

Yahudilerin bu kadar muhafazakar bir yapıda olmalarının temel sebebi Yahudiliği milli bir din olarak kabul etmelerinden kaynaklanır. Dinleri, yahudileri bir arada tutan en önemli olgudur.

Aşkenazların Avrupa içerisindeki yaşamları diğer Avrupa milletlerinden oldukça farklıydı. Ticaretle uğraşırlar ve kısa sürede çok zengin olurlardı. Hazar Barış Çağı adı verilen ve ticaretin Avrupa’da o zamana kadar en çok yapıldığı dönem, Yahudilerin bölgede aktif olmalarından ileri gelmektedir. Aşkenazlar aynı zamanda diğer Avrupa milletleri tarafından çok sevilmezlerdi. Düşkün olanları çok düşkün; zengin olanları çok zengin olmakla bilinen Aşkenazlar sürekli dışlanmış bir milletti. Örneğin Polonya sınırında yaşayan çingeneler, İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler tarafından katledilmişlerdi. Ama zengin olanlar ne kadar da sevilmeseler de güçleri onları vazgeçilmez kılıyordu. Aşkenazlar aynı zamanda yarı Almanca, yarı İbranice olan Yiddiş dilini kullanırlardı. İbranice bilen okuyucular bilir ki, İbranice’yi dinlediğinizde Almanca konuşan ama biraz daha şiveli konuşan birini dinlemiş gibi olursunuz.

Sefaradlar ise Yahudilerin İspanya’da hayatına devam eden bir koluydu. Vaktiyle Endülüs Emevi devletiyle beraber İspanya’ya göç etmişlerdir. Daha sonra kaderleri birlikte göç ettiği Araplar gibi İspanyollar tardında katliama uğramak olmuştur. II. Bayezit zamanında gemilerle Selanik başta olmak üzere İzmir ve İstanbul gibi Osmanlı şehirlerine yerleştirilmişlerdir. Şu anda Türkiye’de yaşayan Yahudilerin büyük bir kısmı Seferad yahudisidir. Aynı zamanda en sakin millet olarak da kabul edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.