Yatmadan Önce Soda İçmek Zayıflatır mı?

Bu makaleyi hazırlamadan önce gerçekten derinlemesine bir araştırma yaptım. Uzun bir yazı olmayacak fakat bu konuya nokta koyacak nitelikte olacağını umuyorum. İnternette yatmadan önce veya gece soda içmenin zayıflattığını iddia edenler olmuş. Bunun aslı astarı olabilir mi? Gelin bu sorunun cevabını beraber vermeye çalışalım.

Maden suyu her şeyden önce içerdiği besleyici mineraller sayesinde çok faydalı. Maden suyu ne kadar tüketilmeli sorusunu verebileceğim gayet şaşırtıcı bir cevabım da mevcut. Her zaman! (İçerdiği yüksek tuz oranları dolayısıyla tansiyon hastaları miktara dikkat etmeli) Yurtdışı seyahatimde bazı ülkelerde maden suyu bazı ülkelerde ise soda su yerine sürekli tüketilmekteydi. Bu beni ilk başta çok şaşırttı ve normal su bulmakta zorlandım. Su yerine sürekli olarak soda içtiğinizi düşünsenize..

Zayıflatır mı? Sorusuna gelecek olursak, sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olduğu ve su yerine geçebilecek nitelikte bir içecek olduğundan dolayı ufak bir faydası var diyebiliriz. Fakat yatmadan önce içmek veya gece içmek ayrı bir fayda yaratmamakta. Hatta gece maden suyu içmenin vücut için çok zararlı olduğunu iddia edenler olmuş. Bu hekim tarafından yapılmış bir araştırma konusu ise diyebileceğimiz hiçbir şey yok fakat internet siteleri veya gazete gibi haber kaynaklarının kullanıcı ilgisini üzerlerine çekmek için ‘Dikkat kansere davetiye çıkarabilir!’ ayarında başlıklarından biri olma ihtimali de bir hayli yüksek.

Şimdi bazılarınızın kafasında şu soru oluşmuş olabilir. Benim bir arkadaşım gece/sabah maden suyu içerek ayda 6 kilo vermiş. Bir kere sadece ve sadece soda içerek buna ulaşmak mümkün değil. Arkadaşınız psikolojik olarak diyet moduna girmiş ve yediğine biraz dikkat etmiş bunun yanında biraz daha hareketli olmasıyla beraber kilo vermiş olabilir. Bunlar da kendini yormadığı için tüm bunların sodanın marifeti sanmıştır.

Belki dikkatinizi çekmiştir ki yukarıda soda ve maden suyu kelimelerini karışık olarak kullandım. Merak edenler için arasındaki farktan bahsedeyim. Maden suyu, mineral içeren su. Soda ise suya sadece karbonat eklenmiş hali yani köpüren su desek yanlış olmaz. Fakat bunlara rağmen dilimizde hepsini ‘maden suyu’ içeceğini kastederek kullandığımız için fazla problem olmayacaktır.

Özetle, maden suyu içmenin gecesi gündüzü olmaz içiniz efendim. Bol bol içiniz.  Az kalsın söylemeyi unutuyordum. Sakın aromalı içeyim demeyin. Hem içindeki yapay tatlandırıcılardan dolayı sağlığınız için pek hoş olmayacak hem de şeker içereceği için siz kilo vereyim derken kilo almaya başlarsınız.

Kahve Severler Bu Lezzete Bayılacaksınız: Sodalı Türk Kahvesi

Gece Su İçmek Kilo Aldırır mı?

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: