Meşhur Dolandırıcı Sülün Osman Kimdir?

Maalesef dolandırıcılık olayları son yıllarda fazlasıyla artış gösterdi. İnsanlık var olduğundan beri bu çirkin ‘dolandırmak’ fiili işlense de eskiden çok fazla görülmezdi. Belki de o yüzdendir ki Sülün Osman ününe ün kattı. Hatta belki şu anda dolandırma olaylarını işlemeden önce bu kişi örnek alınıyor bile olabilir. Belki makaleyi okuduktan sonra ya bu kadar da olmaz diyerek buna kim inanır hele ki bu devirde diyeceksiniz ama maalesef bu derece komik olaylarla sürekli karşılaşıyoruz.

Tam adı Osman Ziya Sülün’dür. 1923 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk dolandırıcılık işine ise Fatih’te oturduğu evin sahibini dolandırarak başlar. Her dolandırıcının kendine özel bir tarzı olduğu gibi Sülün Osman’ın da kendine has yöntemleri vardı. Özellikle kalabalık meydanlarda gözüne kestirdiği insanlara o meydandaki saat kulesini satmak, Galata Köprüsü’nde bekleyerek oradan geçen insanlardan geçiş ücreti almak veya direk köprüyü satmayı teklif etmek. Sanıyoruz ki karşısındaki madur ile arasında geçen konuşmanın gidişatına göre o anlık bir yöntem uyduruyordu. O sıralar ünü okadar arttı ki Sadri Alışık’a filmde konu olarak kullanabilmesi için dolandırıcılık dersi verdi. Halkın büyük bir kısmının ilgisini toplamayı başardı. Hatta kendisine sempati duyan kesim de azımsanamayacak derecedeydi. Daha sonraları bu olaylar Kemal Sunal filmlerine de konu oldu.

 

Sülün Osman’ın hepimize ders niteliğinde bir savunması var. Kendisini dolandırmaya kalkmamış birini asla dolandırmadığını söyler.

Yine bir gün Galata Köprüsü’nü satmaya çalışırken polis tarafından yakalandı. Ölüm tarihi net olarak bilinmemekle beraber 1984’te Beyoğlu’nda öldüğü tahmin ediliyor. Hatta ardından üzerinde bir kimlik olmadığı ve yalnız olduğu için kimsesizler mezarlığına gömülmüş.

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir