Yemek

Yemeklerin Lezzetini Artırmak için Hangi Baharatlar Hangi Yemeklerde Kullanılmalı?

Mutfaklarda kullandığınız baharatları gerçekten doğru kullanıp kullanmadığınızı tespit etmelisiniz. Hangi baharatların hangi yemeklere yakıştığını öğrenerek daha doğru sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli detay ise damak zevkinizdir.

Balık ve Et Yemekleri

Kuşdili olarak nitelendirilen biberiye birçok farklı tarifin lezzetli tamamlayıcısı arasındadır. Balık buğulama, sote et ve etli türlülerde yemeklere iştah açan bir tat kazandırmak istiyorsanız biberiye tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda balık ve et yemeklerinde bu tür baharatları kullanmayı deneyebilirsiniz.

Hardal, genel olarak toz halinde ve yemeklerin üzerine serpiştirilerek tercih edilir. Farklı bir yöntem olarak tohumların dövülerek ve zeytinyağında bekletilerek kullanılabilmesi mümkündür. Makarna ve et soslarıyla uyumlu olabilen bu baharat en popüler seçenekler arasında yer alır. Hardalın farklı şekillerde kullanılabilmesi ve lezzetli sonuçlar elde edilebilmesi mümkündür.

Ağırlıklı olarak tatlılarda tercih edilen Hindistan cevizini toz halde patates püresinde veya sebze pürelerinde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda karabiber gibi baharat çeşitlerini unutmamalısınız. Sofaların en yaygın olarak kullanılan baharatları arasındaki karabiber, hemen hemen tüm yemekler ile uyum sağlayabilecek yapıdadır. Yaygın olarak et yemeklerinde tercih edilse de sebze türlüleri, balık, pilav, salata ve tuzlu hamur işlerinin popüler eşlikçisidir. Karabiberi diğer baharatlardan ayırabilecek özellik tarifini pişerken veya piştikten sonra kullanabilmenizdir.

Et, Pizza ve Spagetti

Bonfile, et, pizza ve spagetti sosları için iyi bir alternatif arıyorsanız kekik kullanabilirsiniz. Kekik kullanımında az miktarda ilerlemeniz önemlidir. Tariflerinizin tadını bastırabilecek kadar kuvvetli aroması olabilen kekiği yüksek miktarda kullanırsanız yemeğinizin tadında bozulmalar meydana gelebilir. Maraş ve Antep bölgelerinde yetiştirilen yağlı ve soslu yemeklerin yoğun baharatları arasında kırmızı biberi de kullanabilirsiniz. Domates, salça kullanılan gulaş, tas kebabı ve soslarda tercihinize göre acı veya tatlı kırmızıbiber kullanabilirsiniz.

Çorba ve Soslar

Çorba, yoğurtlu soslar, evde hazırlanabilecek bitkisel çaylar ve dolmalar nane ile uyumlu yiyecek içecekler arasındadır. Et ile uyumlu olduğu söylenemese bile et yemeklerinde de nane tercih etmek isteyen birçok farklı kişi vardır. Rezene ızgara etlerde, çorbalarda ve tavuk yemeklerinde kullanılan güçlü tatlı bir baharattır. Bağırsakların hızlı çalışmasına destek verebilen rezene diyet yapan kişilerin de vazgeçilmezleri arasında yer alır. Rezeneyi isterseniz kaynatarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Birçok farklı baharat seçeneğine göz atmak isterseniz https://www.hayfene.com/’da yer alan alternatiflere de göz atabilirsiniz. Böylelikle en taze baharatlara sahip olabilmenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.