İstanbul’da Öğrenci Olmak

İstanbul, üniversite okumak için ülkemizin en gelişmiş imkanlarına sahip şehirlerinden biri. 100’e yakın üniversite ile Türkiye’de en çok üniversitenin olduğu şehir olan İstanbul, gelişmiş imkanları ve eğitim olanakları ile öğrencilerin önemli tercih yerlerinden biri. İstanbul’da üniversite okumak ya da İstanbul’da öğrenci olmak, diğer şehirlerde öğrenci olmaya göre çok daha farklı bir his, durum. Burada yaşam biraz daha zor. Öğrencilerin kendilerini idame ettirmeleri ise yine diğer şehirlere nazaran epey zordur. Üniversite tercihi yapacak veya İstanbul’da üniversite okumakta isteyen adaylar için bu sefer “İstanbul’da Üniversite Okumak” başlığında sık sorulan sorularla birlikte genel bir değerlendirme yapacağız. 

İstanbul’da Öğrenci Olmak Nasıldır? 

Birincisi İstabul, oldukça kalabalık bir şehir. 15 milyonun üzerinde nüfusu olan İstanbul dünyanın en kalabalık şehirleri arasında ilk yirmi içersinde yer alıyor. Haliyle burada öğrenci olmak, kalabalıkla bir arada yaşamayı gerektiriyor. Her yer insan, her semt neredeyse ağzına kadar dolmuş durumda. 

 

Öğrenci olmanız bu durumdan sizi muaf tutmuyor. Kalabalık her yerde karşınıza çıkıyor. Kalabalığı sevmeyen adaylar için İstanbul, en son tercih edilmesi gereken yerlerden biri. 

Okulların Eğitim Kalitesi Nasıl? 

İstanbul’daki üniversitelerin genel eğitim kalitesi, diğer şehirlerdeki üniversitelerden çok daha iyi durumda. ODTÜ, Bilkent, Hacettepe gibi başkent üniversitelerini dışarıda tuttuğumuzda İstanbul’da yer alan;

1. Boğaziçi Üniversitesi 

2. İstanbul Teknik Üniversitesi 

3. Yıldız Teknik Üniversitesi 

4. Koç Üniversitesi 

5. Sabancı Üniversitesi 

6. Bahçeşehir Üniversitesi 

7. Marmara Üniversitesi 

8. İstanbul Üniversitesi 

9. Bilgi Üniversitesi 

10. Yeditepe Üniversitesi 

Gibi üniversiteler, başat üniversiteler arasında yer alıyor. 

Ekonomi Anlamında İstanbul Nasıl Bir Şehir? 

İstanbul’da hayat, diğer şehirlere göre daha pahalıdır. Burada yiyeceğiniz bir yemeğe; içeceğiniz bir kolaya; konaklayacağınız bir otele daha fazla para vermek zorundasınız. İstanbul’un uzak ilçelerinden birinde değilseniz kiralar da epey uçuk. En düşük kiralar, 1000 TL’den başlıyor. 1000 TL’lik ev de 1+1 veya 1+0 ve en az 30 yıllık binalardan oluşuyor. Dışarıdan yemek söyleyecekseniz bütçenizi ayın başından itibaren hazırlamanız gerekiyor. 

Sosyal Yaşam Nasıldır? 

Sosyal yaşam, İstanbul’u dizilerden bilenler için elbette ki eğlenceli ve oldukça hareketli. Yapamayacağınız şeylerin sayısı çok az. Arkadaşlarınızla birlikte gidebileceğiniz Belgrad ormanlarından tutun, gezilecek yerlere ve gece kulüplerine kadar pek çok alternatif yer alıyor. 

İstanbul’da sosyal yaşamı düşünmek en son aklınızı kurcalayan soru olması gerekiyor. Her şeyi hallettikten sonra sosyal yaşamı düşünmek gerek. 

İstanbul’da öğrenci olanların en çok karşılaştıkları sorunların başında okulu uzatmak vardır. Burada aklın başka yerlere kaymasından dolayı dönem uzar, alttan derslerin sayısı çoğalır ve neticesinde okul uzar. 

Fakat İstanbul’da diğer şehirlerde kolay kolay bulamayacağınız bir şans vardır: İş imkanı. Eğer okulunuzu iyi bir not ortalaması ile bitirir ve mezun olmadan birkaç yerde en azından stajyer olarak çalışırsanız İstanbul’da iş bulma şansınız epey yüksek. 

On binlerce firma ve on binlerce kurum var. Israrcı olmanız halinde pek çok iş fırsatını yakalama şansınız var. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir