17 Yaşınıza Neler Söylemek İsterdiniz?

17 yaşınızı uzaktan izleyip ona bir şeyler söyleme imkanınız olsa ne derdiniz? 17 yaşınıza neler söylemek, ne öğütler vermek isterdiniz?

Hiç şüphesiz 17 yaş, insanın ömründeki en değerli yaşlardandır. Henüz hiçbir sorumluluğun yüklenmediği, ciddi anlamda kafa ağrıtan bir sorunun olmadığı yaştır 17. Ve insan, bu yaşından sonra yavaş yavaş, hayata atılmaya ve geleceğine yönelik adımlar atmaya başlar.

Neden 17?

Hukuki olarak 18 yaşında olan bireyler, tam bir vatandaş olarak sayılırlar ve 18 yaş bir ehliyet sahibi olunan ilk yaştır. Fakat 17 yaş, her şeyin hukuki olarak başladığı 18 yaşından bir önceki basamaktır ve özgürdür.

17 Yaşınıza Neler Söylemek İsterdiniz?

Şu an 40 yaşında olduğunuzu varsayalım. Geçmişinizi de bir kameradan izliyor olun. O yaşta yapmış olduklarınızın hepsi gözünüzün önünde. Neleri değiştirmek isterdiniz?

Derslerine çalış mı derdiniz? Ya da şu kişiyle sakın arkadaş olayım deme mi derdiniz?

Böyle düşününce insan, hiçbir şekilde önüne geçemediği ve hiçbir surette değiştiremediği kader mefhumunun ne kadar önemli ve değerli olduğunu bir kez daha kavrıyor.

Hayat kararlardan oluşur. İyi ya da kötü, yaşanan her yaşam, karar ya da kararlardan ibarettir. İnsan verdiği kararlar nedeniyle ömrünün geri kalanını inşa eder. Bu inşanın temeli ne kadar sağlam olursa ilerleyen yıllar da bir o kadar sağlam olur.

17 yaş, bir temeldir. Her şeyin, her bilginin ya da her dünya görüşünün temelinin atıldığı bir yaştır 17. Bu yaşınıza gelecekten bir mektup yazma ihtimalimiz olsaydı ona neler demezdik ki?

Gelecekteki senden geliyorum. Üniversite sınavına iyi hazırlan, anneni sev, arkadaşlarını gözden geçir. Sigaraya başlamaya hiç yeltenme ve daha nice öğüt, nasihat, tembih.

Ama hayat bir kez yaşanıyor. Ve hayatın “geri al” tuşu; CTRL+Z işlevi bozuk. Hal böyle olunca, attığımız her adımı, santimle ölçmek gerekiyor. İlmek ilmek dokumak, her ayrıntıyı özenle yerleştirmek gerekiyor. Ömür, ne kadar da kutsal öyle değil mi? Geçmiş, geleceğin tarlasıdır. Ne ekersen onu biçersin diye boşuna dememişler. Ne ekersek onu biçeriz. Eğer bir elma tohumu ekersek; elma ağacı görürüz bahçemizde. Armut görmek ne mümkün?

Hayat böyle işte. 17 yaş bir daha gelmiyor. Ne kadar uğraşsanız, ne kadar çok kitap okusanız da giden bir saniye bir geri gelmiyor. Akan zamanı, eriyip giden vakti ne çabuk unutuyoruz öyle değil mi? Tıpkı sağlık gibi.

İki şey var ki insanların çoğu onda yanılmıştır. İlki sağlık; diğeri boş vakit.

Hazreti Muhammed

Ben 17 yaşı, boş vakitle eşdeğer tutuyorum. Tamamen kişiye hediye olarak verilmiş bir yaş. Al ve geleceğini şekillendir, fakat bir daha sana onu geri vermeyeceğim. İyi kullan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: