Açlık Sınırı ve Yoksulluk Sınırı Nedir? Nasıl Hesaplanır? Ölçütleri Nelerdir?

Açlık sınırı ve yoksulluk sınırı, 4 kişiden oluşan bir ailenin 1 ayda hayatlarını devam ettirebilmeleri ya da standart bir yaşam sürebilmeleri için gerekli asgari tutardır. Açlık ve yoksulluk sınırları hesaplanırken pek çok kritere başvuruluyor. Türkiye’de açlık sınırı ve yoksulluk sınırlarının tespitini ve saha araştırmasını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, TÜRK-İŞ yapıyor. Açlık sınırı ve yoksulluk sınırının ölçütleri nelerdir? Türkiye’de açlık sınırı ve yoksulluk sınırı ne kadar?

Açlık Sınırı ve Yoksulluk Sınırının Ölçütleri Neler? 

Açlık sınırı ve yoksulluk sınırı hesaplanırken birden fazla değer birleştiriliyor ve ortaya tipik bir model çıkıyor. Hem açlık hem de yoksulluk sınırında 4 kişilik bir aile baz alınıyor.

  • Açlık Sınırı: Açlık sınırı belirlenirken 4 kişilik bir aile esas alıyor. Bu dört kişilik ailedeki iki çocuğun biri 0-6 yaş; diğer çocuğun ise 6-15 yaş arasında olması gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), aile bireylerinin ne kadar kalori alması gerektiğini bildirmişti. Yapılan bu bildiriye göre 6-15 yaş arasında veya yetişkin bireylerin en az 2800 kalori alması, açlık sınırı için ölçüt. Öte yandan 0-6 yaş arası bebek ya da çocuklar içinse 2400 kalori, açlık sınırının asgari rakamını oluşturuyor. Alımlarda ise temel gıda maddelerinin ortalama fiyatı baz alınıyor. Örneğin süt, balık, yumurta, yoğurt, sebze, meyve, bakliyat, ekmek, un makarna, pirinç gibi temel besin maddeleri açlık sınırı hesaplanırken hesaba katılan kriterlerin başında geliyor. Kısaca açlık sınırı Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisinde yer alan ”hayatta kalacak kadar açlık durumunun ortadan kalkması” durumudur.

 

  • Yoksulluk Sınırı: Açlık sınırından farklı olarak yoksulluk sınırı, daha komplike bir şekilde hesaplanır. Yoksulluk sınırı hesaplanırken lükse girmeden yapılan her türlü ”karşılamalar” hesaba katılır. Kira, alışveriş, ihtiyaçlar ve teknoloji gibi farklı başlıkları da içinde barındıran yoksulluk sınırına göre, sınırın altında kalan insanlar standart ve lüks olmayan ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Bu hesap yapılırken de çevre şartları, mevcut ekonomik durum ve enflasyon gibi dış etkenler de göz önünde bulunduruluyor.

 

Türkiye’nin Açlık Sınırı ve Yoksulluk Sınırı Rakamları

30 yılı aşkın süredir Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, TÜRK-İŞ tarafından yapılan Türkiye’deki açlık ve yoksulluk sınırı araştırması her ay yapılmaktadır. Mayıs 2018  verilerine göre Türkiye’deki açlık ve yoksuluk rakamları;

  • Açlık Sınırı:  1.686.12 TL (4 kişilik bir aile)
  • Yoksulluk Sınırı: 5.492.24 TL (4 kişilik bir aile)
  • Bekar Bir Bireyin Asgari Maliyeti: 2.084,36 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi