AK Parti ve Erdoğan’ın İtibarsızlaştırdığı Kelimeler ve Kişiler

Kurulduğu 2002 yılından itibaren AK Parti’nin en önemli aktörlerinden biri olan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk siyasi tarihinde, objektif olmak gerekirse, önemli bir yeri var. Yaklaşık 15 sene içerisinde AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan’ın itibarsızlaştırdığı onlarca kelime ve kişi var. Bunları sizler için derledik.

Hizmet

AK Parti’nin her seçim öncesi önemli bir malzeme olarak kullandığı “hizmet” sözü, kabul etmek gerekirse tam bir itibar kaybına uğradı. Yol, hastane, köprü ve çeşitli imkanların tahsisine “hizmet” adının verildiği 15 yıllık AK Parti iktidarında hizmet kelimesi, bazı kesimlerin ağzından düşürmediği bir argüman haline geldi. Mesela: Yol yaptı.

Demokrasi

Özellikle 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından “demokrasi nöbetleri” ve “demokrasi mitingi” adı altında yapılan eylemlerle beraber demokrasi kelimesi de tıpkı “hizmet” kelimesi gibi itibar kaybına uğradı. Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik bir ülke olduğunun defalarca söylendiği 15 yıllık AK Parti iktidarında bu kelimeyi çok duyduk. Mesela: Muhafazakar, demokratik bir parti olarak (Recep Tayyip Erdoğan)

Bu kelime aslına bakarsanız çok önemli bir gerçeği ortaya çıkarıyor: Cehaletin hakim olduğu bir ülkede demokrasi en iyi yönetim biçimidir.

Vatan, Millet

Vatan, millet, bayrak, Türkiye (Türk değil, Türkiye) gibi kelimeler de yine 15 yıllık Ak Parti iktidarında çok fazla maruz bırakıldığımız kelimeler oldu. Yüzeysel ya da derinlemesine olduğu oldukça muhtelif ve tartışmaya açık olan bu konuda, Türk milletinin neye önem verdiğini bilen bir partinin nasıl 15 yıl iktidarda kalabildiğini görüyoruz.

Cami

Her mahalleye cami, her sokağa mescit yapılması gibi über ütopik bir vizyon gereği, AK Parti’nin yıllardır dilinden düşürmediği bir kelime olan cami, yine her seçim öncesi siyasi malzeme olarak kullanılmış ve oy toplama aracı şeklinde kullanılmıştır. Mesela: Camilerimizi Ahır Yaptılar.

Kişiler

Necip Fazıl Kısakürek

Necip Fazıl Kısakürek gibi idealist ve kalemi güçlü bir şairin ismi hiç bu kadar ayaklar altına alınmamıştı. Siyasal İslamın post modern kılıfı altında popüler olanla radikal olanı birleştirme çabası, böyle bir sonucu ortaya çıkarmıştır. Necip Fazıl’ın sadece belirli bir alan ve konuda söylediği sözlerin cımbızla alınması ve siyasi argüman olarak kullanılması da yine 15 yıllık Ak Parti iktidarında gerçekleşen bir durumdur.

Sezai Karakoç

Özellikle Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde “göklerden gelen bir karar vardır” adlı mısrasının seçim propagandası yapılması, Sezai Karakoç gibi münzevi bir hayat yaşayan şairin yine Necip Fazıl Kısakürek gibi siyasi argüman olarak kullanılmasına neden olmuş.

Arif Nihat Asya

Sürekli tekrar ve aynı konuların kısır döngü içinde devam etmesi, Arif Nihat Asya gibi isimlerin de itibar kaybına uğramasına neden olmuştur. Bayrak şiiri ve diğer vatan konulu şiirleri ile AK Partili vekil ve bakanlar tarafından ağızdan düşmeyen Arif Nihat Asya da aynı akıbete uğramıştır.

 

Not: Kara Mizah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.