Akreditasyon Alanı Nedir?

Akreditasyon alanı veya aktedite alan. Özellikle futbolda takip edenlerin sıklıkla karşılarına çıkan akreditasyon alanı nedir? Futbolda hangi alanlar akreditasyon alanına dahildir? İşte kısaca Akreditasyon alanı. 

Akredite Alanlar
  1. Yeşil zemin haricinde saha içinde kalan bölgeler, 
  2. Soyunma odaları,
  3. Hakem ve doping kontrol odaları
  4. Soyunma odaları ,
  5. Oyun alanına açılan körük ya da kapıya bağlayan koridorlar,
  6. Basın tribününü, 
  7. Foto muhabirleri çalışma alanı, 
  8. Karma alan
  9. Basın toplantı salonunu kapsayan alanlar
  10. Elektronik bilet sisteminin geçerli olduğu müsabakalarda kontrol odası ve elektronik bilet teknik odalarıdır. 

Bu alanlar, akreditasyon alanı olarak Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) resmî internet sitesinde yer almaktadır. 

Bu alanlar, güvenlik görevlilerine, yedek oyunculara, yardımcı hakemlere özel olarak tahsis edilmiş yerleridir. Bu yerlere söz konusu görevliler haricinde başka birilerinin girmesi, yasaktır. Yasaklı bu alana görevliler dışında girilmesi idari işlem yapılmasına sebeptir. 

Futbolda bazı durumlarda, oyuncular veya teknik direktörler oyundan atılırlar. Atılan oyuncu ve teknik direktör veya teknik direktör yardımcılarının akreditasyon alanını terk etmesi, yani en yakın tribüne gitmesi gerekir. Fakat akreditasyon alanına girmek yüzünden ceza alan teknik direktör ve futbolcuların bu cezalarında akreditasyon alanına yasaklı olmasına rağmen girmesidir. 

Oyundan atılan oyuncular, doğrudan soyunma odasına veya tribüne giderler. Sakat veya teknik direktör hamlesi olarak değiştirilmediyse oyuncunun akreditasyon alanının dışına çıkması gerekir. Şayet futbolcu, teknik direktör tarafından oyundan alınmışsa yedek kulübesinde oturabilir. 

Kısaca akreditasyon alanı ve akreditasyon alanının kuralları bu şekildedir. Futbolda, özellikle Türk futbolunda akreditasyon alanının ihlal edilmesi nedeniyle pek çok teknik direktör ve futbolcu ceza almıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir