Barbaros Bulvarı

1950’lerde çekilmiş bir fotoğraf

Beşiktaş semtinin sembolü konumundaki Barbaros Bulvarı aynı zamanda geniş bir yol olması, parkların bitiminde yer alması ve pek çok önemli yerlere bir bağlantı yolu olması nedeniyle büyük bir öneme sahip. Yaz kış Bulvarı yürüyerek çıkan insanları görebilir, inerken de çıkarken de güzel manzaralara şahit olabilirsiniz. Yalnız hafta içleri saat beş ya da altı gibi biraz uzaklaşmanız gerekebilir zira egzoz dumanları size sağlıklı bir nefes aldırmaz olur.

Beşiktaş Meydandan başlayan bulvar yukarılarda Zincirlikuyu civarında bitiverir ve epey uzun bir bulvardır. Bulvar Yıldız Teknik Üniversitesi, Sait Çiftçi Hastanesi, Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, Darphane gibi kurumlara komşuluk eder. Her metresi canlı ve işlektir. Plaza Hotel ya da şimdiki ismiyle Mercure Hotel’in bitişiğinden başlayan bulvar aşağıda meydana kadar canlı ve ışıklı bir manzarayla eşlik eder. Ertuğrul Sitesi civarında aşağı doğru baktığınızda Kız Kulesi’ni görebilirsiniz örneğin.

İlginizi Çekebilir:  Özel Günler İçin Tekne Kiralama

Arabası, taksisi, otobüsü, kuryesi, motorsikletlisi gecenin bir vakti de olsa bitmez. Aralıksız bir şekilde devam eden akşam ya da öğle trafiği aşağı inişlerde insanı çileden çıkarsa da havaların güzel seyretmesi ile eğer otobüsteyseniz dışarı çıkıp, yürümek mantıklı bir hareket olup geleneğe dönüşebilir. Ertuğrul Tekke Cami ve Sinanpaşa Camii’ne de komşu olan Bulvar, yüzlerce şirketin de ofis pencerelerine manzara olmakta. Starbucks, Burger King, Nero Coffee, KFC ve Denizbank, Odeabank gibi bankalara da ev sahipliği yapan Barbaros Bulvarı, çeşitli kafelere, mekanlara veya bistrolara da kapılarını açar.

İlginizi Çekebilir:  Uçağa Çadır Alınır mı?

Fransa’daki Şanzelize -yazılışını bilmiyorum- kadar olmasa da ülkedeki en önemli cadde, daha doğrusu bulvardır. Meydandan yukarı doğru yürüyecekseniz sağ tarafı tercih etmenizi öneririm zira sol taraf nispeten daha insan seliyken sağ taraf daha iç açıcı bir kimliğe sahip. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin hemen altında bulunan Yahya Kemal Parkı ve bulvar boyunca uzanan ağaçlar şahane bir görüntü oluşturur ve size eşlik eder.
Motor sesleri aşırı derecede sizi rahatsız edebilir. Gazı sonuna kadar körükleyen bu motor sesleri bazen birbirinizle konuşurken dahi sesinizi iletmenize engel olur. Motorsikletli arkadaşlar için son derece ideal bir yerdir Barbaros Bulvarı, her ne kadar rahatsız olsam da. Dümdüz bir yol ve bazı maceraperest motorsikletçilerin orta derecedeki bir yokuşlu bir yolda ‘ön kaldırma’ deyiminin her türlü biçimine şahit olabilirsiniz Barbaros Bulvarı’ndaysanız.

İlginizi Çekebilir:  Doğa Ne Anlatır İnsan Ne Anlar?

Son günlerde Beşiktaş Belediyesi’nin bahar aylarında rutin olarak yaptığı dal budama işlemleri sonucu bulvardaki şeritlerin ortasında ve yan taraflarında yer alan yeşillikler ve bazı ağaçlar şimdilik yok. Yaza doğru bu ağaçlar tekrar dallanıp budaklanmaya ve mükemmel bir manzara oluşturmaya başlayacaktır. Özellikle lale ekimini ve çiçek dikme işlemini mükemmel derecede yapan Beşiktaş Belediyesi manzaraya manzara katmakta ve göz zevkine kusursuza yakın bir biçimde hitap etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat