Halkla İlişkiler

Güzel ve Etkili Konuşmanın İnsanları Etkilemedeki Önemi Nedir?

Güzel ve etkili konuşmanın insanlar üzerinde pek çok yapıcı etkisinin olduğu çoğu zaman yazılmış ve çizilmiştir. Güzel ve etkili konuşma pek çok yönden insanları etkileyebilen bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır? Güzel ve etkili konuşmanın gerek kişiler gerekse toplum üzerinde önemini ”birey” ve ”toplum” başlıklarında detaylı olarak inceleyeceğiz. Güzel ve etkili konuşmanın insanları etkilemedeki önemi nedir?

Birey

Güzel ve etkili konuşmanın bireyleri etkilediği bilinen bir gerçek. Peki neden? İnsanlar neden güzel ve etkili konuşan insanlara inanır? Bunun tek bir nedeni var: Güven. Güzel ve etkili konuşan insanların en temel özelliklerinden biri de karşılarındaki insanlara ”güven” duygusunu kazandırmalarıdır. Bireyler, güzel ve etkili konuşan kişilerden etkilenir çünkü karşısındaki kişiye güven duymuşlardır. Güzel ve etkili konuşma bu gibi bir getirisi dolayısıyla konuşmacıya büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Bireyleri hareket ettirmede güzel ve etkili konuşmak oldukça önemli. Peki birey ya da toplumu etkilemede konuşmacının güzel ve etkili konuşmasının yanı sıra başka ne yapması gerekir. Cevabı Aristo, retorik öğretisinde detaylı olarak vermektedir:

  1. Kişiliğini kullanmak (ethos)
  2. Mantıklı veriler kullanmak (logos)
  3. Duygulara hitap etmek (pathos)

bkz. Aristo’nun Retorik Öğretisi: Ethos, Logos ve Pathos

Aristo’nun bu retorik öğretisi, daha çok insanları ”ikna” etme üzerinedir. Aristo, bunu etkili konuşma, hitabet sanatı olarak tasvir etmektedir. bkz. Retorik Nedir?

Toplum

Güzel ve etkili konuşmak bireyin yanı sıra toplum içinde oldukça önemli sonuç ve getirileri olan bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarihteki önemli komutanlara, siyasi önderlere ve kanaat liderlerine baktığımız zaman hepsinin iyi bir hatip olduklarını görmekteyiz.

Söz konusu bu komutan veya önemli kişilikler, kitleleri harekete geçirme gücüne sahip olan kişilerdir. Hitap etme, duyguları harekete geçirme ve eyleme dökme gibi pek çok sonucu, kendilerinin sahip oldukları güzel ve etkili konuşma yeteneğine borçludurlar.

Örneğin Nazi Almanya’sı döneminde, her ne kadar milyonlarca insanın ölümün sebep olsa da, Adolf Hitler, önemli bir hatip olarak karşımıza çıkmaktadır. Güzel ve etkili konuşma yeteneği sayesinde Alman halkını arkasından sürüklemeyi başarmış ve savaşa bir şekilde dahil etmiştir.

Kısaca güzel ve etkili konuşmak, gerek bireyler gerekse toplum nazarında önemlidir. Tarihte bazı kişiler, bu özelliklerini her ne kadar farklı alanlar için kullansa da iyi bir hatip olmak önemli ve iyi bir özelliktir. Çünkü güzel ve etkili konuşmak, güvenirlilikle doğrudan ilgilidir. Mesela bu konuda ünlü çocuk gelişim Uzmanı, Psikolog ve Yazar Doğan Cüceloğlu şöyle der: Bir insanın ulaşabileceği en son mertebe; güvenilir insan olmaktır. bkz. Neden Güvenilir Olmalıyız? 


Konuyla alakalı daha detay bilgiler için sarı veya mavi işaretli linklere tıklayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds