Spor

Play-Off ve Play-Out Nedir?

Play-Off ve Play-Out Nedir? Play-Off ve Play-Out sistemi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Tüm yönleriyle Play-Off ve Play-Out

Play-Off

Bir üst tura yükselme anlamına gelen Play-Off genellikle şampiyonluk yarışında ipi göğüsleyen takımları belirleyen bir sistemdir. Şöyle ki;

Ligi normal sezonda birinci bitiren takımlar, şampiyon olmaları gerekirken Play-Off sistemine göre ilk 4 veya 5-6’da bitiren takımlarla aralarında bir kez daha maç yaparlar ve bu maçlar sonunda alınan puanlar şampiyonluk yarışının kazananı belirler.

Belçika Liginde Play Off’lar her sezon oynanırken Türkiye Liginde ve sair diğer liglerde Play-Off sistemine yer verilmez.

2012-2013 sezonunda Türkiye liginde Play-Off sistemine bir defaya mahsus olmak üzere geçilmiştir. O sene Galatasaray, normal sezonu lider olarak tamamlamasına rağmen Play-Off sayesinde Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor ile arasında ikişer maç daha oynamış, şampiyonluk son maça kalmış ve Galatasaray, 2012-2013 sezonu şampiyonu olmuştur.

Play-Out

Elenen veya ligden düşecek takımların belirlendiği sisteme verilen isimdir. Genelde 3,4 veya 5 (bazen 6) takımla oynanan bu sistemde, küme düşecek olan takımlar aralarında bir maç daha oynar ve küme düşme hattında olan takımlar için bir şans daha doğar.

Play-Off ve Play Out Sisteminin Amacı Nedir?

Bu sistemde temel hedef lige heyecan katmaktır. Sezon içerisinde rakiplerine fark atan takımların rahat şampiyon olmalarını engellemek veya ligdeki diğer takımlara da şampiyon olma ihtimalini vermek bu sistemin temel amaçlarından biridir.

Normal sezonda ipi göğüsleyen takımlar, Play-Off’ta da başarılı olabilirler fakat buradaki amaç, nazaran zayıf takımları kazananın şampiyon olduğu bir sistemde oynatarak yarışa yeni bir boyut kazandırmak, sezon içinde yapılan hataların telafisini yapmaktır.

Nitekim söz konusu sezonda Galatasaray, rakiplerine fark atsa da ve Play-Off’ta puan avantajını kazansa da şampiyonluğu son maçta Fenerbahçe ile 0-0 berabere kalarak kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds