Çocuk Benlik

Kişiliğin temelleri çocukluk yıllarında atılır ve ilerleyen süreç içerisinde insan bu çağındaki çevresiyle, anne babasının etkisiyle, gördükleri ya da görmedikleri ile yetişkinliğinin temelini atar. Çocuk deyip geçmeyin, bu yaştaki davranış biçimlerinin bozukluğu ileride çok daha büyük sorunlara yol açar. Şimdi çocuk benliğin aşamalarına bir göz atalım.

Doğal Çocuk

Bazen haylazlık eden fakat genel itibariyle üzerinde gelişimi hakkında pek durulmayan çocuktur. Davranışlarında anormallik yoktur. Hayal gücünün en masum şekilde kullanıldığı çocukluk evresidir. Doğan Cüceloğlu‘nun kitabında da bu doğal çocuğun masumluğundan ve saflığından sıkça bahsedilir. Hayatımızın hangi evresinde olursak olalım içimizdeki bu doğal çocuğu kaybetmeyelim.

İlginizi Çekebilir:  Psikanalitik (Psikodinamik) Yaklaşım Nedir? Özellikleri Nelerdir? Temsilcisi Kimdir?
Küçük Profesör

En korkulması gereken çocuk türüdür. Fazlasıyla üzerinde durulması gereken, gelişimi için sıkça takip edilmesi yararlı olacak bir evredir. Küçük profesör grubuna ait olan çocuklar sanki her şeyi inadına yaparlar, her şeyi inada bindirirler. Kendisine göre herkes aptal bir tek o akıllıdır. Küçük yaşta bunlar düşünülür mü demeyin, zira bu çocuk türünü hepimiz az çok tanıyoruz. Ana-babayı birbirine düşürür. Herkesi ve her şeyi idare edebileceğini zannederler. İyi yönetil(e)medikleri için akılları başlarına zarara verir.

İlginizi Çekebilir:  Yaşlanmaya Başlayanlar ve Yaşlı İnsanlar
Ne Diyorsam Onu Yap Benliği

Milletimizin en çok yetiştirdiği ve büyüttüğü çocuk benliğidir. İsminden de az çok anlaşılır bir yapıya ve karaktere sahiptirler. Otoriteden bağımsız hareket edemezler. Müdür, anne-baba, karı-koca hatta bir çocuğun otoritesi altında adım atarlar. Birileri kafa sallayınca, onay verince ancak bir şeyi yapabilirler. Aynı zamanda muhakeme yeteneği gelişmemiştir. İçine atar, atar, en sonunda durup dururken ya da en ufak bir şeyde öfke patlaması yaşar. Ortalığı dağıtır, önüne gelene küfreder. Ve bir canavara dönüşür. Herhangi bir işte başarılı olamaz, otoritede ezilirler.
Kısacası çocuk benliği üzerinde durulması gereken bir aşamadır. Konuyla ilgili olarak Çiğdem Kağıtçıbaşı‘nın Çocuğun Değeri Araştırması kitabı ile Doğan Cüceloğlu‘nun kitaplarını okuyabilirsiniz. Çocuk deyip geçmeyin, adı çocuk benlik ama 40 yaşına gelse de yine aynı hareketleri yapar ve benliğinin devamını gerçekleştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat