Diyenetin Faks, Telefon ve Mektupla Boşanabilirsiniz Fetvası

Müftülerin tartışılan nikah kıyma yetkisinden sonra diyanetin resmî Web adresinden yayınladığı boşanma kararı yine tartışmalara yol açtı. Diyanet bu sefer de eşlerinden boşanmak isteyen bireylerin bunu yüz yüze konuşmanın yanı sıra telefon, faks ya da mektupla belirterek boşanabileceğine dair bir fetva yayınladı.

Öte yandan belirtilen iletişim araçları ile boşanmanın yüz yüze boşanmakla aynı hükümde olduğunu belirten Diyanet, bu durumda kocanın boşandığını inkar etmemesi gerektiğini de ifade etti.

İlginizi Çekebilir:  Halk Bankası'nın ''Halk Adını Taşımak'' Adlı Videosu

Diyanetin resmî internet sitesinde yer alan Aile Hayatı, Boşanma kategorisindeki yazının tamamı:

Bir kimse, yüzüne karşı “seni boşadım, benden boş ol” gibi boşamayı ifade eden sözleri şifahî olarak söylemek suretiyle, eşini boşayabileceği gibi, bu sözleri telefon, mektup, mesaj, internet ve faks yoluyla bildirerek de boşayabilir. Söz konusu iletişim vasıtalarıyla boşamak, sözlü olarak yüzyüze boşamak gibi geçerlidir. Ancak, bu durumda kocanın, boşamış olduğunu inkar etmemesi gerekir. Boşamanın yazılı olması halinde ise boşanan kimse, yazının veya mesajın eşinden geldiğinden emin olmalıdır. Bu durumda boşama hükümleri, kadının mektubu okuduğu andan itibaren başlar. Fakat koca eşini daha önce gıyaben boşamış da bunu mektupla haber veriyorsa, boşamanın hükümleri kocanın boşadığı andan itibaren başlar (İbn Kudâme, el-Muğnî, X, 505 vd.; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IV, 456 vd.).

Kaynak

İlginizi Çekebilir:  “Kriz Yok Her Şey Tıkırında” Diye Haber Yapan Yenişafak’ta 30 Kişi İşten Çıkartıldı

https://kurul.diyanet.gov.tr/Cevap-Ara/857/telefon–mesaj-ve-internet-yoluyla-bosama-gecerli-midir-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat