Fjallraven Kanken Sırt Çantası Modası

Moda akımları her dönemde farklılık gösteriyor. Elbiseler, saç stilleri ya da gözlükler. Her dönemde çeşitlilik gösteren moda akımları, günümüzde bir akım olmaktan çıkıp popüler kültürün derin okyanusunda kaybolarak bir dönemi yansıtma ve herhangi bir zihniyetin tezahürü olma özelliğini kaybetti. Mesela sizlere bir akımdan bahsetmek istiyorum: Fjallraven Kanken modası.

İskandinav ülkesi İsveç menşeli bir çanta üreticisi olan Fjallraven Kanken’in Türkiye pazarına da girmesinin ardından bu marka çantalarda büyük bir artış gözlendi. Satışlar da haliyle patladı.

Üniversitelisinden tutun liselisine; yaşını başını almış giden insanlardan yeni yetmelere kadar herkesin sırtında bu çantalardan var.

Ortalıkta dolaşan bu çantaların her ne kadar replika, yani diğer bir deyişle çakma, olduğu söylense de orijinal olup olmaması herhangi bir önem ifade etmiyor.

Birkaç yıl sonra unutulup gidecek olan bir markaya şu anda müthiş bir sadakat örneği gösteriliyor. Marka ile insanımızın hiçbir bağı olmamasına rağmen bir anda ülkemize giriş yapan Fjallraven Kanken’i her nedense ülke insanımız bağrına bastı, aldı ya da aldırdı. Üzerinden sevimli bir tilki yavrusu ve basit bir kırmızı-beyaz temalı yazı halinde çember bir logosu olan Fjallavren Kanken‘e dikkatli baktığınızda çoğu kişide olduğunu göreceksiniz.

Bazı söylentilere göre Almanya’da da bu çantanın her iki kişinin birinin sırtında olduğu söyleniyor.

Eskiden moda akımlarının belirli bir nedeni veya tarihsel bir sebebi vardı. Bir olay ya da gelişme neticesinde ortaya çıkardı. Mesela tasvip veya teşvik etmeden söyleyelim. Eskiden sağ-sol çatışmalarının olduğu yıllarda bir moda vardı. Sağcılar genelde düzgün, düzenli giyinir; düzgün bir saç ve sakalları olurdu. En fazla uçları aşağı sarkık bıyık bırakırlardı. Solcuların modası ise bambaşkaydı. Uzun koyu renkte kaban ya da parka giyerler, saç ve sakalları genelde uzun ve dağınık olurdu.

Şimdilerde ise her yerde bir kültürel emperyalizm ve kültürel küreselleşme söz konusu. Yediğimiz, içtiğimiz giydiğimiz ya da taktığımız her şey aslında popülasyonun hareketlerine ve birtakım yönlendirmelere dayalı.

Bu popülasyon hareketinin ve birtakım yönlendirmelerin son dayatması ise Fjallraven Kanken adlı sırt çantasıdır. Sizlere Can Dündar‘ın bir alıntısını şuraya bırakayım;

Dünyanın küçük bir köye dönme efsanesi bana hep Bebek’te sahil kenarında poğaçalarına ve kurabiyelerine hayran olduğum pastanenin kapanıp yerine bir Amerikan hamburgercisinin açılmasını hatırlatıyor. Yakın bir gelecekte dünyanın her köşesinde aynı marka kot giymiş insanların aynı hamburgerleri yiyip, yanında aynı kolayı içeceklerini ve bizim aynı şirketin bilmemizi istediği haberleri izleyip, görmemizi istemediği haberlerden bihaber olarak yaşayıp gideceğimizi düşünmek bana ürperti veriyor.

Miki-Fareli Global Köyün Kavalcısı-Can Dündar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi