Spor

Futbolda Gizli Forvet Nedir? Nerede Oynar? Özellikleri?

Futbolda gizli forvet nedir, ne demek, nerede oynar? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda gizli forvet konusudan söz edeceğiz.

Futbolda Gizli Forvet Nedir?

Bir takımda asıl mevkisi forvet bölgesi olmamasına rağmen bu bölgede oynayan ve bu bölgede skor üretmeye çalışan oyuncudur. Mevkisi hücum bölgesine yakın bir bölgedir ancak rakip defans ve orta saha oyuncularının pressinden kaçmak ve ekstra bir tehdit oluşturabilmek için bu taktikle sahaya sürülürler. Gizli forvetler genel itibariyle 10 numara mevkisinde ya da kanatlarda oynayan kişilerdir. Daha doğrusu kağıt üzerinde bu bölgelerde oynarlar. Ancak sahada yani uygulama safhasında ceza sahasına daha yakındırlar.

Gizli Forvetlerin Özellikleri

Genel bir özellik ve yetenek şablonu vermek zor olsa da çoğunlukla yetenekli ve ayağına hakim oyunculardır. Bir santrfor kadar fizikli değillerdir. Çok hareketli olmaları gerekir çünkü maç esnasında dizilişteki asıl mevkisinin yerini dolduracak bir oyuncunun olması gerekir. Yani esasında gizli forvetler takımına ekstra bir efor yükü bindirir. Bu oyuncunun boşluğunu dolduracak, arkasınını toplayacak ve çok koşacak oyunculara ihtiyaç vardır. Gizli forvetlerin en büyük özelliği ise ceza sahasına attığı sürpriz koşulardır. Bu sayede şok goller ya da beklenmedik katkılar yapabilirler. Ancak gizli forvetler maç boyunca asıl mevkisinden ayrı oynarlar gibi bir durum söz konusu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi