Haber Kanallarının ve Sitelerinin Duymaktan Gına Getiren 10 Haber Klişesi

Haber kanalları izlenilen kanala göre içerik zenginleşebiliyor. Fakat haber kanallarının haber üretirken kullandıkları bazı klişeler var ki bunlar hiç değişmiyor. Ortalama her haber kanalında duyabileceğiniz ya da bir döneme damga vurmuş ve artık gına getirmiş manşetler herkesin aklının bir köşesinde yer edinmiştir. Sizler için her Türk vatandaşının hayatında en az bir kere duyduğu haber klişeleri derledik.

Cem Uzan’a Hapis Şoku

Bir dönemin en hareketli ve eğlenceli tiplerinden biri olan Cem Uzan’ı hapse sokmayan gazete, haber sitesi kalmadı. Dolandırıcılık ve iyi niyeti suistimal etme suçundan defalarca hapse atılan ama her ne hikmetse hapse atılmayan Cem Uzan listemizin ilk sırasında yer alıyor.

Veliler Dikkat

Özellikle okullar başlarken ya da okulların tatil olmasına yakın bir zamanda ortaya çıkan bu haberler de “haber klişeleri” bölümümüzün ikinci sırasında yer alıyor.

Domates Zam Şampiyonu

Her sene çıkan zam şampiyonu ürünlerde her nasıl oluyorsa domates şampiyon oluyor ve bizim çok yaratıcı haber sitelerimiz ve kanallarımız bu kelimeyi ayrı bir iştahla yeniden söylüyorlar. Domates şampiyon: Zam Şampiyonu

Ortadoğu’da Kartlar Yeniden Dağıtılıyor

Listemizin dördüncü sırasında yer alan “Ortadoğu’da kartlar yeniden dağıtılıyor” klişesi her ne zaman Ortadoğu’da bir olay olsa söylenen hiç düşünmeden yapıştırılan bir söz öbeği. Bugünlerde hayli fazla duymaktayız.

Emeklileri Bekleyen Büyük Zam

Bir dönem Takvim Gazetesi’nin otomatiğe bağladığı “emekliye zam” haberleri de artıl klasikleşen ve klişe haline gelen bir haber kanalı&sitesi sözü. Listemizin 5. sırasında yer alıyor.

Kar Yağmasına En Çok Sevinen Çocuklar Oldu

Her sene karın yere düşmesini koklayan haber kanallarının ağızlarından düşürmedikleri bir klişe de “kar yapmasına en çok sevinen çocuklar oldu” başlığıdır.

Töre Yine Can Aldı

Töreyi aklımıza en kötü biçimiyle sokan ve bir canavar gibi hatırlamamızı sağlayan haber kanallarının en sevdiği cümlelerden biridir: Töre yine can aldı. Özellikle Show TV bu işin üstadıdır.

Bilim Adamlarını Şaşırtan Sonuç

Bilimsel bir çalışmada beklenmeyen bir şey olduğunu gören yurdum editörünün hiç düşünmeden attığı başlıktır. Özellikle Fox TV’de rastlamak oldukça mümkündür.

Silahlar Konuştu

Bir tartışmada silahların patlaması üzerine atılan en muazzam başlıklardan biri de budur: Silahlar konuştu. “Olayda bir kişi yaşamını yitirdi, üç kişi de yaralandı. Yaralananlar ambulansla Şişli Etfal Hastanesine kaldırıldı” şeklinde devam etmesinin oranı iddiada 1.05’tir: Bankodur.

Sözün Bittiği Yerdeyiz

Ve son olarak gerçekten sözün bittiği yerdeyiz. Listemizin son basamağında yer alan “sözün bittiği yerdeyiz” editörlerin atarken en çok haz aldığı başlıklardan biri. Bayılıyorlar bu başlığı atmaya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir