Siyaset

Haber Yönetimi Nedir?

Haber yönetimi özellikle 1990’ların başından sonra sıklıkla kullanılmaya başlanan bir kavramdır. İktidarın, güç sahiplerinin, muhalefet ya da yandaş partilerinin veya politikacıların eylem, davranış ve sözlerini medyaya ulaştırma ve medya aracılığıyla bunu geniş kitlelere yaymanın pratik yoludur. Medyatikleşme ve dolayısıyla akıl hocası (spin doctors) ile de doğrudan ilgilidir. Haber yönetiminin kökeni 20. yüzyıl ABD’sine dayanır. Amerikan yönetiminin savaş yıllarında sansür uygulamaları, savaşın seyri hakkında doğru olmayan bilgilerin medya aracılığıyla kamuya teşhiri ve bazı haberlerin de sır olarak saklanması ve kamuyla paylaşılmaması gibi faktörler haber yönetiminin çıkış kaynağını oluşturmaktadır.

Haber yönetimi konusunda ilk somut ve ciddi adım ABD başkanı Woodrow Winston tarafından atılmıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında halkın savaş hakkındaki bilgileri, istenen doğrultuda öğrenmesi ve kanaatleri yönelendirmek amacıyla Committee on Public Information kurulmuştur. Bir diğer adıyla Kamuoyu Bilgilendirme Komitesi.

1970’li yılların Amerika’sında haber yönetimi, seçim kampanyalarını yürütmek ve bu çalışmalara devam ederken kamuoyunda algıyı istenen yöne çekmek amacıyla politik danışmanlar tarafından kullanılan bir yöntem ve stratejiye dönüşmüştür. Bu politik danışmanların ileri gelenlerine akıl hocaları ismi konulmuştur. (Spin Doctors)

Bir kısım araştırmacı ve teorisyene göre haber yönetimi Halkla İlişkilerin bilinçli bir şekilde yapmış olduğu haberin dilini uzaktan yönlendirme ve değiştirme olarak ele alırken bir diğer önemli grubun çalışmalarına göre haber yönetimi, politik meselelerin medya diline en uygun biçimde çevrilmesi biçimimde değerlendirilmiştir.

Medyanın belirli bir güce erişmesi ve çok kolay bir biçimde geniş kitlelere ulaşması, zamanla haber yönetimini politika çerçevesinden çıkarmış ve çıkar gruplarının da sıklıkla kullandığı bir olgu haline getirmiştir.

Günümüzde haber yönetimi daha çok sanal ortamda kullanılmaya devam eden bir teknik ve olgu haline gelmiştir. Bununla birlikte haber yönetimi, içerik yönetim sistemi (content management system-CMS) adı altında bilinen bir kavrama evrilmiştir.

Haber yönetimini daha iyi anlamak adına Robert De Niro’nun başrolde olduğu 1997 yapımı Başkanın Adamları filmini izlemenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds