İpi Göğüslemek Ne Demek?

İpi göğüslemek nedir? İpi göğüslemek ne demek? Ne anlama geliyor? İpi göğüslemek deyiminin ortaya çıkışı ve hikayesi nedir? Cümle içindeki kullanımı nasıldır?

İpi Göğüslemek Ne Demek?

Rekabet halinde olan kişi ve takımların sorumluluk alarak, sorumluluk üstlenerek yarışta başarılı olması anlamlarına gelir.

İpi göğüslemek deyimi, daha çok takımlar için kullanılan bir tabir olarak günümüzde kullanılmaktadır. Şampiyonluk yarışında olan takımların, diğer takımlardan sıyrılarak yarışta öne geçmesi anlamına gelen ipi göğüslemek, aynı zamanda kişiler için de kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Mahzun

İpi göğüslemek deyiminin ortaya çıkış hikayesi muhtemelen koşularda bitiş çizgisinde yer alan ipi ulaşmaktan gelmektedir.

İpi göğüslemek deyimi, genellikle bir işte başarı sağlayan ve rakipleri arasından sıyrılan insanlar veya kurum, marka ve takımlar için kullanılır. Buradaki ip, mecazi anlamdadır ve yarışın kazanıldığını, başarının sağlandığını ifade eder. Cümle içinde kullanımına ise daha çok futbolda denk geliriz. Örneğin ”Barselona şampiyonluk yarışında ipi göğüsleyen takım oldu” veya ”Şampiyonlar Liginde Real Madrid, ipi göğüsledi” gibi cümlelerle ”ipi göğüslemek” tabirinin kullanımını duyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Avam Kesim Ne Demek?

İpi göğüslemek kelimesinin cümle içindeki kullanımı Can Yücel’den verelim:

En uzun koşuysa elbet Türkiye’de de Devrim
O, onun en güzel yüz metresini koştu
En sekmez lüverin namlusunda fırlayarak…
En hızlısıydı hepimiz,
En önce göğüsledi ipi…
Acıyorsam sana anam avradım olsun,
Ama aşk olsun sana çocuk, AŞK olsun!

İlginizi Çekebilir:  Sevi Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Bir Siyasinin Şiirleri, Can Yücel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir