Gündelik Hayat

İstanbul Mezar Bakım Nedir?

Kaybettiğiniz yakınlarınızın mezarlarını her daim temiz ve bakımlı tutmak isteyebilirsiniz. Mezarlık bakımı yapmak, bu dünyadan giden yakınlarınıza saygı göstermek anlamına gelir. İstanbul mezar bakım ise İstanbul ilinde bulunan bir mezarın bakımını yapmak veya yaptırmak isteyen kişileri yakından ilgilendirir. Mezarlık bakım işi uzmanlık ve tecrübe gerektirdiği için mutlaka alanında uzman ve tecrübeli personeller tarafından gerçekleştirilmelidir.

Mezarlık bakımı; mezar taşının yenilenmesi, toprağın değiştirilmesi, toprak üzerinde yer alan yabani otların temizlenmesi, ilaçlama ve çiçek ekimi gibi işlemlerin tümünü kapsar. Mezarlar, zaman içerisinde hava koşulları ve çevredeki hayvanlar nedeniyle deformasyona uğrayabilir. Aynı zamanda birtakım çevresel faktörler sonucunda mezarların aşırı kirlenmesi ve mezar taşında lekelerin oluşması mümkündür. Bu gibi durumlarda mezarların belirli periyotlar dahilinde bakımı yapılmalı, çevresi temizlenerek düzenlenmelidir.

Mezar Bakım Hizmetleri Nelerdir?

Mezar bakım hizmetleri, bu alanda kendini geliştirmiş ve tecrübe edinmiş personeller tarafından gerçekleştirilir. Bu hizmetler şöyle sıralanabilir:

 • Mezar taşının tamiri ve onarımı
 • Böceklere ve haşerelere karşı ilaçlama
 • Eski toprağın yenisi ile değişimi
 • Yabani ot, kurumuş bitki ve solmuş çiçeklerin topraktan ayrıştırılması
 • Yeni bitki ve çiçek ekimi
 • Mezar çevresinin düzenlenmesi ve temizliği

Yukarıda yer alan hizmetler sayesinde mezarın bakımı ve temizliği başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu hizmetlerin tümünü kapsayan işleme mezar bakımı adı verilir. Zaman içerisinde yıpranan ve kötü bir görünüme sahip olan mezarlar kısa süre içerisinde temizlenerek ilk günkü görünümüne döndürülebilmektedir. Ancak bu işlemin tecrübesiz biri tarafından yapılması mümkün değildir.

Mezar Bakımı Nasıl Yapılır?

Mezar bakımı nasıl yapılır sorusu pek çok kişi tarafından sorulur. Mezar bakımı için öncelikle mezarın farklı açılarla resmi çekilmeli ve ardından plan yapılmalıdır. Kullanılacak malzemeler ve çiçekler tespit edildikten sonra bakım işlemine başlanabilir. Bakım işlemi sırasında öncelikle toprağın yabani otlardan temizlenmesi ve değiştirilmesi önerilir. Ardından eğer mezar taşı yıpranmış ve yazıları silinmişse onarımı yapılarak yazılar tekrar yazılmalıdır.

Toprak değişimi ve mezar taşı onarımı tamamlandıktan sonra mezarın çiçeklendirilmesi yapılır. Kullanılacak çiçekler ve bitkiler tamamen merhum yakınının isteğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra mezarın çevresinde bulunan alan temizlenir ve mezarın bakımlı bir görünüm kazanması sağlanır.

Mezar Tamir ve Onarımı Nasıl Yapılır?

Uzun yıllar boyunca bakımı yapılmayan mezar taşları; yağmur, kar, çamur ve benzeri çevresel faktörler nedeniyle yıpranabilmektedir. Yıpranan mezar taşlarının yazısı silinecek ve taşın rengi koyulaşacaktır. Bu durum mezarın kirli ve bakımsız görünmesine neden olur. Onarım sırasında boyama ve cilalama işlemi yapılır. Böylece mezar taşının eski beyaz görünümüne tekrar sahip olması sağlanır.

Boyama ve cilalama yapılan mezar taşları, baştan tekrar yazılarak ilk günkü görünümüne kavuşturulur. Tüm bunların yanı sıra mezar taşında meydana gelen çizilme ve kırılma gibi durumlar da onarılarak mezar taşının düz ve bakımlı bir görünüme sahip olması sağlanır.

Mezar Çiçeklendirmesi Nasıl Yapılır?

Mezar çiçeklendirmesi yapmadan önce toprağın durumu ve yapısı incelenmelidir. Eğer toprak dikim işlemleri için yeterli özellikleri barındırmıyorsa, toprağın değiştirilmesi gerekebilir. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise toprak üzerinde bulunan yabani otlar, kurumuş bitkiler ve solmuş çiçekler temizlenmelidir. Toprak havalandırılıp kabartıldıktan sonra çiçeklendirme işlemine geçilebilir.

Önceden tespit edilen çiçekler toprağa ekilerek çevresi toprakla kapatılmalıdır. Bu işlemin ardından çiçeklendirme aşaması tamamlanmış olacaktır. Mezar için tercih edebileceğiniz çiçekler ise şunlardır:

 • Nergis
 • Zambak
 • Anemon
 • Gala
 • Frezya
 • Aloevera
 • Lavanta
 • Crocosmia
 • Begonya
 • Sardunya
 • Menekşe
 • Çuha
 • Libya çimi
 • Buz çiçeği

Yukarıda verilen çiçek ve bitkiler mezarlıklara dikilebilmektedir. Bu çiçekler kötü hava koşullarına karşı dayanıklılık göstererek uzun süre boyunca varlıklarını sürdürürler. Ancak belirli zaman aralıklarında çiçeklerin bakımı yapılmalıdır.

Mezarın Çevre Temizliği Nasıl Yapılır?

Mezar temizliği ne kadar önemliyse mezar çevresinin temizliği de o kadar önemlidir. Mezarın çevresinde yer alan kısımlar yabani otlar ve kurumuş bitkiler ile dolu olabilir. Bu durum mezarın bakımsız görünmesine ve haşerelerin ilgili bölgede daha fazla bulunmasına yol açacaktır. Bu nedenle mutlaka mezar çevresi temizlenmeli ve bakımı yapılmalıdır.

Mezar çevresi yaparken öncelikle yabani otları ve kurumuş bitkileri topraktan ayrıştırmanız gerekir. Bunun için otları ve bitkileri kopararak toprağın 5 cm altında yer alan kısmı temizleyebilirsiniz. Daha sonrasında ise zeminin düzgün görünebilmesi için gerekli işlemler yapılmalıdır. Gerekirse bu alan da çiçeklendirilerek güzel bir görünüm kazandırılabilir.  

Mezar Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Mezarlar, zaman içerisinde çeşitli faktörlerin etkisinde kalarak eski görünümünü kaybederler. Bu nedenle belirli aralıklar ile mezar bakımının yapılması gerekir. Bu aralık, bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Ancak İstanbul için düşünecek olursak, toprağın kirlenme ve mezar taşının yıpranma durumuna göre her 3 ayda bir mezar bakımı yaptırmak gerekir. Mezar bakımı, hava koşullarının sert olduğu bölgelerde ayda bir yapılabilir.

Mezar bakımı yaptırırken alanında uzman ve tecrübeli firmalardan yardım almak gerekir. Bu işlem için profesyonel olmak çok önemlidir. Ayrıca günlük hayatın getirdiği yoğunluk nedeniyle yakınlarının mezarları ile ilgilenemeyen kişiler de bu firmalardan yardım almalıdır.

Mezar Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mezar bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunur. Öncelikle toprak değiştirirken veya mezar taşı onarılırken mezarın tahribata uğraması engellenmelidir. Bu işlemler son derece titiz ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Ayrıca toprağın içerisindeki merhuma saygısızlık içerebilecek her türlü hareketten kaçınılmalıdır.

Mezar taşının onarımı yapılırken kaliteli ve sağlıklı malzemeler kullanılmalıdır. Bu sayede mezar taşı daha uzun yıllar boyunca sağlamlığını koruyacaktır. Tüm bunların yanı sıra İstanbul mezar bakım hizmetleri için alanında uzman bir firmadan yardım almak çok daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi