Jean Amerika’nın Şalvarıdır ve Arkasında Amerika Yok, DeFacto Var!

2008 yılında “Jean Amerika’nın şalvarıdır” sloganı ile mağazacılık sektörüne bomba gibi giriş yapan DeFacto, geçtiğimiz aylarda çıkarmış olduğu denim koleksiyonu sloganı olan “Arkasında Amerika yok, DeFacto var” ile yine gündeme bomba gibi oturmuştu.

Akdeniz esintisi, rahat ve şık giyinme mottosuyla mağazacılığı farklı bir boyutta ele alan DeFacto, adeta son reklam filmine kadar denime savaş açmıştı. Fakat 2016 yılı sonlarında çıkardığı koleksiyon ile ezber bozan DeFacto, İrem Derici’nin de reklam yüzü olmasıyla birlikte 30 milyona yakın bir kişi tarafından izlendi.

Geri adım olarak değerlendirilebilir mi?

DeFacto Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Ateş’in Marketing Türkiye dergisine verdiği röportajda “DeFacto’nun Jean de söz sahibi olması gerektiğinden dolayı sıra dışı bir slogan bulmamız gerekti. Eski slogana ithafen de ‘Arkasında Amerika yok, DeFacto var’ sloganını seçtik. ” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan DeFacto’nun ilk denim koleksiyonu olduğuna dikkat çeken Ateş, “Bunu en etkili şekilde duyurmak istiyorduk” diyerek DeFacto’nun iddialı girişini sağlam bir zemine oturtmuştu.

Bu radikal değişiklik, markanın bundan 9 sene önce yapmış olduğu radikal bir karardan vazgeçişti. Haliyle markaların stratejilerinde oynamalar, bu denli büyük sözler sarf edilerek riske edilmemeli.

Bir süre sonra sadece rahat elbise veya jean pantolon harici tüm pantolonlarda üretim yapan DeFacto, artan denim talebi ve aynı segmentte yer aldığı LC Waikiki ve Koton‘un kot pantolonda atağa kalkması, DeFacto yöneticilerini harekete geçirmişti. Hatırlayalım, geçtiğimiz aylarda en değerli 100 perakende şirketi açıklanmış ve ilk 20’de LC Waikiki, DeFacto ve Koton gibi mağaza devleri kendine yer bulmuştu. Bu büyük rekabetteki önemli pozisyonunu kaybetmek istemeyen DeFacto’nun bu girişimi mantıklı olabilir.

Reklam filmi ise mükemmel derecede hedef kitleye erişim sağladı. Reklam filmi sosyal medya aracılığıyla yaklaşık 30 milyon kişi tarafından izlendi. Viral pazarlamanın avantajları ise her şirket ve kurum örneğinde görüldüğü gibi burada da karşımıza çıkıyor.

One thought on “Jean Amerika’nın Şalvarıdır ve Arkasında Amerika Yok, DeFacto Var!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle