Yemek

Kristalleşen Rakı İçilir mi?

Genel olarak ülkemizde yanlış bir algı bulunuyor. Alkol kültrümüz olsa da genellikle bu bilgiler daha çok sunum konusunda oluyor. Hangi alkolun nasıl saklanacağı hakkında bilgimiz fazla yok. Dikkat ederseniz rakı sunumu yapan yerlerde içine buz konur ve rakı ılık bir şekilde sunulur. Elbette bunun ayrı bir sebebi var. Rakı çok sıcak olmamakla birlikte ılık bir ortamda saklanır. Buzluğa koymamanız gerektiğini belirtmiştik. Peki böyle bir hata yaptık ve kristalleşti şimdi ne yapacağız? 

Kristalleşen rakı içilmez. Bu rakının hem tadı çok kötü olacaktır. Hem de kimyasal olarak kötü bir hal almasına sebep olacaktır. Hatta tamamen donmuş ve kristalleşmiş bir rakıyı doğrudan çöpe atabileceğinizi söylesek abartmış olmayız. Ancak oda sıcaklığında durması gerektiğini söylesek de buzdolabının alt kısmında +4/5 derece sıcaklıklarda durmasının da bir sakıncası olmayacaktır.

Hatta bazı gurmelere göre buz belli bir oranda giderek sulandırdığı için rakıya buz atılması bile uygun değildir. Ancak bu tamamen farklı bir tartışma konusu. Rakı fiyatları böylesine yüksek seviyelere gelmişken, bu türden bir hatayı tekrar yapmamanızı umuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.