Tarih

Locarno Antlaşması Nedir? Önemi ve Amacı ile Kısaca Locarno Antlaşması

Locarno Antlaşması, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Belçika, Polonya ve Çekoslovakya arasında 5 Ekim 1925’te İsviçre’ye bağlı Locarno’da düzenlenen bir konferans sonucunda, 16 Ekim 1925’te hazırlanmış ve 1 Aralık 1925’te Londra’da imzalanmış antlaşmanın adıdır.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra dünya barışını sağlamak ve özellikle Avrupa devletleri arasında çıkacak ihtilafların yeni bir savaş çıkarmasını önlemek adına birçok uluslararası örgüt kurulmuştur. Milletler Cemiyeti, Locarno Antlaşması, Briand-Kellog Paktı ile Küçük Antant bunlardan en önemlileridir. Bunlardan 1925 yılında imzalanan Locarno Antlaşması’nın tarihsel nedeni ise şöyledir;

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Fransa’nın, Milletler Cemiyeti’ne rağmen Almanya’ya güvensizliği sürmekteydi. Bu tarihlerde Almanya da tamirat ve tazminat sorununda Fransa ile iyi ilişkiler kurarak kolaylıklar sağlamak istiyordu. Bu nedenle Alman hükümeti, Şubat 1925’te Fransa’ya bir nota göndererek karşılıklı güvenlik paktı kurulmasını önermiştir.

Bunun üzerine Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Belçika, Polonya ve Çekoslovakya arasında 5 Ekim 1925’te İsviçre’ye bağlı Locarno’da bir konferans düzenlenmiştir. Görüşmeler sonucunda, 16 Ekim 1925’te Locarno Antlaşması hazırlanmış ve 1 Aralık 1925’te Londra’da imzalanmıştır.

Locarno Antlaşmasının Amacı

Konferansa katılan devletleri savaştan korumak ve bu devletler arasında çıkacak her türlü anlaşmazlığı barış yoluyla çözümlemek amacı önemsenmiştir.

Ayrıca;

Briand-Kellogg Paktı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi