Sosyoloji

Medyada Sağlık Sunumları

Medya, insan sağlığını ele alan birçok içerik üretmekte, bu içerikleri gerek reklamlar gerekse de film veya diziler üzerinden yansıtmaktadır. Sağlık sunumlarının en temel amacı insan sağlığının en doğru en açık bir şekilde tıbbi bir içerikle örtüşerek insanların bilinçlendirilmesi olmalıdır. Ancak işin içine reklam unsurları girdiği anda süreç farklı bir şekilde işlemektedir. Reklamlar topluma ürün tanıtımını en cazip bir şekilde sunarak kâr oranını en yüksek derecede arttırmayı amaçlar. Bu noktada sağlığı bir reklam aracı olarak ele alan bu sektör, beden ve ruh sağlığını ön plana almaktan ziyade piyasa ekonomisi ekseninde politikalar üretmektedir. Sağlıklı olmayı güzel ve fit bir vücuda sahip olmakla özdeşleştiren medya, ürün tanıtımını da bu yönde gerçekleştirmektedir. Bu anlamda örneğin kozmetik ürünleri daha çok sağlık ürünüymüş gibi tanıtılmaktadır.

Bununla birlikte TV programlarında programlara konuk edilen birçok doktor geleneksel tıp adı altında birçok bitkisel ürün tanıtımını yapmaktadır. Bu ürünlerin sağlık açısından faydaları azımsanmayacak derecede fazladır. Ancak tanıtılan bitkisel ürünlerin bilinçsizce kullanımı, birçok hastada belirli yan etkileri ortaya çıkarmaktadır. Bu etkenlere bağlı olarak medyada yer alan sağlık sunumları öncelikli olarak insan sağlığını değil, kâr oranını amaçlamaktadır. Güzel olmanın sağlıkla ilgisi olmadığının ve sunulan her ürünün her hastaya iyi gelmeyeceğinin bilincinde olunmalıdır. Toplumun bu yönde bilinçlendirilmesi oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds