Milliyetçilik ile Irkçılık Arasındaki Farklar

Sol kesim tarafından her fırsatta milliyetçi vatandaşlara yapıştırılan ‘ırkçı’ kelimesinin gerçekten milliyetçilik ile bir alakası var mı? Komünist eylemlerin hemen hepsinde görülen ‘faşizme karşı omuz omuza’ sloganları milliyetçilik ile bağlantılı olabilir mi?

Bunu daha iyi anlayabilmek için öncelikle milliyetçiliğin tanımına bakmamız gerekebilir. Bu kelimenin tanımını birçok araştırmacı tarafından birbirine benzer şekilde tanımlanmıştır. Özet olarak milliyetçilik için vatanını sevme diyebiliriz. Aynı çatı altında vatanı için daha iyiyi daha ileriyi düşünen insanların toplanmasını isterler. Türk Milliyetçileri diğer ülkelerdeki Türklerin de iyiliğini ümit ederler. Bunu söylerken şunu da sürekli altını çizerek eklemeyi kesinlikle ihmal etmezler; ‘Samimi bir şekilde kendini Türk hisseden her vatandaş Türk sayılır.’ şimdi bu açıdan baktığımızda peki kendini Türk hissetmeyenler ne olacak? gibi bir soru akıllara gelecektir.

Milliyetçiler başka ırktan olan vatandaşlara kesinlikle kin ve nefret duymazlar. Onlar için tek dert vatanın bütünlüğüdür. Irkçılık ile arasındaki fark tam olarak da budur. Irkçı insanlar diğer ırktan olan insanları kendilerinden daha aşağı, hor görürler. Milliyetçiler bu şekilde bir bakış açısını kesinlikle reddederler. Bu konu hakkında Alparslan Türkeş de aynı şekilde beyanatlarda bulunmuştur.

Milliyetçi insanlara ‘ırkçı, faşist’ yapıştırması tamamen boş ve amaçlı bir yapıştırmadır. Milliyetçiler ne İtalya’daki gibi faşist ne Almanya’daki gibi nazizstlerdir. Hatta başka akımları taklit etmeyi çok yanlış bir şey olarak addederler.

 

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: