Neden Her Şey Üst Üste Gelir?

Her şeyin üst üste gelmesi, üst üste gelen her şeyin tesadüfen bir araya gelmiş olaylar olması anlamına gelmiyor. Her şeyin üst üste gelmesi, ilk başta gerçekleşen olayın büyüklüğüyle beraber, ikinci, üçüncü ve dördüncü olayların birbirini takip etmesi fakat ilkinin etkisinden çıkılamamasıdır.

İlk başta gerçekleşen olay, örneğin bir gün içinde, kişiyi olumsuz yönde etkiler ve çoğu kararlarını sağlıksız bir şekilde almasına neden olur. Kişinin her şey üst üste geliyor diye söylenmesinin asıl sebebi, yukarıda da belirttiğim gibi ilkinin etkisinden çıkamamaktır.

İnsanın başına türlü olaylar ve olaylar silsilesi gelebilir, fakat insanın olaylar silsilesinde en dikkat etmesi gereken nokta, ilkinin etkisini çabuk atlatmaktır. Zira normalde aksilik olarak değerlendirmediğiniz her şey size göre “üst üste” gelir. Rutin olarak yaptığınız her iş ya da o işteki olağan pürüzler, aşılması güç bir engel teşkil eder.

Türk milleti olarak, fevri hareket eden ve olayların üstesinden bir çırpıda gelmeyi arzulayan bir karakter sahibiyiz. Oysa olması gereken durmak ve sakin, aklıselim kararlar vermektir. Evet dediğimiz gibi her şeyin üst üste gelmesi gibi bir olay, abartıldığı kadar yoktur. Her şeyi üst üste getiren aslına insandır.

Bazen de çölde bahtsız bedevinin başına gelen olaylar gibi silsileler peşinizi bırakmaz. Mesela o gün gerçekten de hiçbir işiniz rast gitmez. Üzerinizde tuhaf bir hal vardır. Esnafından otobüs şöförüne kadar her kesimden insanla hır çıkartabilecek potansiyeldesinizdir o gün. Beklenenden aşırı yükleme ve üst üstelik, gerginliği de aynı şekilde fırlatıcı bir etkiye sahip.

Fakat, böyle olaylar insanın başına nadiren gelir. Oysa bir işi istediği gibi gitmeyen birinin “her şey üst üste geliyor” demesi elbette ki işin abartı kısmıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.