Siyaset

Organik Devlet Teorisi

Organik devlet jeopolitik düşüncesi, büyük ölçüde Sosyal Darwinizmden etkilenen bir fikir sistemidir. Friedrich Ratzel 1897 yılında yazdığı ”Siyasi Coğrafya” adlı eserinde biyolojik benzetmeler yaparak devleti canlı bir organizma olarak tasvir etmiştir. Darwin’in 1844 yılında yazdığı ”Türlerin Kökeni” adlı kitabında, yeryüzünde yaşanan bütün canlılar için ileri sürdüğü ”doğal elenme”; ”var olma için savaş” veya ”en uyumlu olanın yaşaması” varsayımlarını Ratzel devletlere uyarlamıştır.

Bu bağlamda Ratzel’e göre devlet, çevre şartlarına uyum sağlayarak hayatta kalmak için uluslararası sistemde sürekli bir şekilde mücadele etmek zorundadır. Devletlerin sınırları böylesi bir jeopolitik modelde tabi bir şekilde belirlenmiştir. Dönemin jeopolitikçilerinden Kjellen ve Haushofer‘de de bu yaklaşım ağır basmaktadır. Bu düşünce biçimi Uluslararası İlişkilerde daha sonra sık sık karşımıza çıkacak olan siyasi realizmin de ana varsayımlarını oluşturacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds